Mesajı Okuyun
Old 11-05-2007, 12:05   #16
av.araf

Öncelikle teşekkür ederim Bülent Bey
Çocukların miras hakkını ortadan kaldırmak gibi bir amaç yok olayda.Ev dışında başka mallarda var ve bütün miras payına karşılık olarak özgülenme istiyoruz.Çünkü sağ kalan eşin başka bir gayrimenkulu yok ve eşinden kalan aylık ile hayatını devam ettirmekte.Miras payını alarak aile konutunun satılması durumunda mağdur olacak.Bu sebeple Aile konutunun kendisine özgülenmesini istemesi en doğru yol olacak gibi geliyor .
Türk Medeni Kanunu :Madde 652
Eşlerden birinin ölümü halinde tereke malları arasında ev eşyası veya eşlerin birlikte yaşadıkları konut varsa; sağ kalan eş, bunlar üzerinde kendisine miras hakkına mahsuben mülkiyet hakkı tanınmasını isteyebilir.
Bu hüküm çerçevesinde olayı değerlendiriyorum.Çocuklar konutun sağ kalan eşe özgülenmesi konusunda rıza göstermiyorlar .Yani müvekkil ancak dava marifeti ile bu korumayı sağlayabilir.Ev dışında başka mallar da var ve miras paylaşımı halinde Eş bütün payına karşılık olarak sadece oturma hakkıyla yetinebilir.Ölümü halinde mülkiyet yine miras bırakanın çocuklarına kalacak bu durumda .
Sulh Hukuk Mahkemesinde aile konutunun eşe özgülenmesine ilişkin dava açılması yeterli gibi geliyor bana .Aile konutunun tespiti içinse eşlerin 20 yıldır birlikte oturdukları evin bağlı bulunduğu muhtarlıktan alınan ikametgah yeterli olabilir mi tespit davası açılması gerekmeyedebilir mi ? Tereddüdüm en çok bu hususta . Çocuklar paylaşıma ilişkin bir dava açtıklarında da .Bu dava paylaşıma ilişkin davada bekletici mesele olur .Ve karara bağlandıktan sonra özgülenme mümkün olmazsa paylaşım da gayrimenkulun satışı sağlanır düşüncesindeyim.Ama daha önce de dediğim gibi söz konusu olaya uygun çok fazla eser ve karara ulaşamadığımız için bazı tereddütlerimiz var. Bu sebeple meslektaşlarımızın tecrübelerinden ve bilgilerinden faydalanmakta bir yarar görüyorum