Mesajı Okuyun
Old 23-10-2018, 12:19   #1
Av. Meltem ERTÜRK

Soru kira tespit davası/kira uyarlama davası

Merhaba,

Müvekkil almanyada yaşıyor. kardeşleriyle beraber babadan kalma bir dükkana sahipken, bu ay içerisinde tüm kardeşlerden hissesini satın alıyor ve tek malik haline gelip tapusunu da alıyor..
Dükkanda muris zamanından beri oturmakta olan kiracı var. Kira akti SÖZLÜ..Kira bedeli çook uzun zamandan beri 600 TL..Buı yıl itibariyle emsalleri 1500-2000 TL dir..

Müvekkil bizzat giderek artış yapmasını söylüyor fakat oyalanıyor.. Bu aya kadar da kiralar (müvekkil harici bir kişiye) düzenli şekilde BANKADAN ödeniyor. Bu ay müvekkil kendisine artışlı şekilde ödemesini söylüyor fakat henüz ödeme yok.. Sorum şu:

Müvekkilin ihtiyacı olmadığı için 1 ay içerisinde ihtar çekip 6 ay süre vermemize gerek olmadığını düşünüyorum. Zira ihtiyacı ispat edemezsek davamız reddedilecek. Yalnızca kira artışı talep ediliyor.. Kira başlangıç tarihi belli olmadığı için tereddüte düştüm, normalde TBK 345 uyarınca davanın yeni dönemin başlangıcından en geç 30 gün önceki bir tarihte açılması gerektiği yazıyor..Fakat ben başlangıç tarihini bilmiyorum..ama bir ihtarname ile kira artışı istemeyi ve süre vermeyi, gelecek (ya da gelmeyecek) yanıta göre "kira tespit davası" açmayı planlıyorum. Doğru mu düşünüyorum. Bazı meslektaşlarım tespit değil, uyarlama davası açmam gerektiğini düşünüyorlar ...

Acil yanıt verebilecek meslektaşlarım varsa şimdiden teşekkürü bir borç bilirim..