Mesajı Okuyun
Old 24-11-2015, 19:31   #134
Gemici

Alıntı:
Yazan iceagecoming
Ben bu konuyu FSEK 18/2 kapsamında değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum. İlgili fıkra şöyle söylüyor: "Aralarındaki özel sözleşmeden ve işin mahiyetinden aksi anlaşılmadıkça; memur, hizmetli ve işçilerin işlerini görürken meydana getirdikleri eserler üzerindeki haklar bunları çalıştıranlar ve tayin edenlerce kullanılır."
Eğer avukat/ stajyer avukat çalıştığı büroda edinmiş olduğu tecrübelerden faydalanarak söz konusu dilekçeleri yazmışsa onları silme hakkı bulunmamaktadır, ancak dilekçeler bürodaki çalışmalarından kaynaklanan kazanımlarından bağımsız ürünler ise onları silebilir.

Sayın iceagecoming,
Stajyer avukatın yazdığı dilekçelerin büroda edinmiş olduğu tecrübelerden değilde, bürodaki çalışmalarından kaynaklanan kazanımlarından bağımsız ürünler olduğunu kim ve nasıl tespit edecek?

Benim düşünceme göre stajyerin yazdığı dilekçeler ve edindiği tecrübeler bürodaki çalışmalarından kaynaklanmaktadır. Çırak ustasından öğrenir çünkü, ustasından değil de, ustasından bağımsız kendi çalışması ile kazanımlar elde eden çırağın ustaya gereksinimi yoktur.

Saygılarımla