Mesajı Okuyun
Old 02-10-2004, 00:17   #6
Armağan Konyalı

''Suçluyu kazıyınız; altından insan çıkacaktır'' Faruk Erem

Sayın sbudak,

Hukukçu olmayan bir kadıncağızın suç ve ceza hakkındaki görüşlerini eleştirme zahmetinizi ilgi ile okudum.

Uzun yazınızı bu açıdan eleştirmeyeceğim. Aktarılan yazıyı okuduğumda süzgecimde kalan konu 'cezaevlerinin kötü koşulları' olmuştu. Zaten aktaran da bu başlık ile ve bu nedenle yazıyı aktarmıştı.

Tutuklama bir tedbirdir. Ceza değildir. Hapis cezasının niteliği ise ''hürriyeti bağlayıcı'' olmasından ibarettir. Suç işleyenlerin hak ettikleri ceza ''hürriyet'' konusu ile sınırlı olmalıdır.

Olması gereken bu iken;

- sağlıklı nefes alamayan

- bir yatağı dört kişi paylaşan

- sağlıklı beslenemeyen

- yeterli hareket alanı olmayan

tutuklu ve mahkumların bedenen ve ruhen eziyet çekmesi ''hürriyeti bağlayıcı'' ceza kavramına sığmıyor. Bu yaşananlar ceza değil, resmen eziyettir.

Tavuk yetiştirilen kalabalık kümeslerde tavuklarda bile kalabalığın olumsuz etkileri gözlenmekte.

''Suç işlerken düşünselerdi '' diyerek sorunun çözümünü ''henüz'' dışarda olan müstakbel suçluların insiyatifine bırakmak bana doğru gelmiyor. Devlet ''kendileri düşünsünler'' diyerek cezalandırma yetkisini aşmamalı. Suçlulara yasada yazılandan daha ağır ceza çektirmek de bir suçtur.

Benim hocamın adı Faruk Erem'di. Kitabının adı ''Hümanist doktrin açısından Ceza Hukuku'' idi. Herkes kendi hocasına göre düşünüyor galiba..

Saygılarımla

Bir Dost