Mesajı Okuyun
Old 21-09-2015, 16:08   #14
Konuk

Varsayılan Sut, 5510 Sayili Kanuna Aykiri

Sigortalıyım ve eşim çalışmıyor, ayrıca hamile.

5110 sayılı kanunun 15. maddesi ANALIK HALİ ni tanımlamış,
finansmanı sağlanan hizmetleri içeren 63. maddede analık hali belirtilmiş,

katılım payı alınacak kişileri açıklayan madde 68 de analık hali belirtilmemiştir.

Ancak özel hastaneler, SGK finansmanını sağlamasına rağmen doğum ücreti talep etmektedirler. (Ödediğimiz muayene ücretleri de var)

Kanunu belirtince, SUT demektedirler: katılım payı alınmayacak hallerde analık hali belirtilmemiş, bu yüzden bu ücreti biz alabiliriz demektedirler. Oysaki katılım payı alınacak hallerde de analık hali belirtilmemiştir. Çok tezat bir durum vardır.

Yine mevzuata göre doğum acil hallerdendir.

Ayrıca Türkiye nin tanıdığı Dünya Sağlık Örgütü de der ki doğum acil hallerdendir.

Türkiye de acil hastalardan ücret talep edilemez.

Kaldı ki özel hastaneler analık haline ilişkin haller 5510 sayılı kanunda belirtilmişken, analık haliyle ilgili hiçbir açıklaması olmayan kıytırık bir tebliğe dayanarak doğum ücreti talep etmektedirler. SUT 5510 sayılı kanuna aykırıdır.

Geçen yıl eşim özel hastanede doğum yaptı; 750 lira para aldılar. Detaylı fatura aldım ve hastaneye zaten SGK nın size ödediği bu ücreti benden alamazsınız, ya parayı iade edin ya da sizi SGK ya şikayet edeceğim dedim. Yoğun itirazlarım ve açıklamalarım sonucu paranın 700 liralık kısmını bana iade ettiler.
Şimdi eşim ikinci doğumunu yapacak ve düzenli olarak gittiğimiz bir özel hastane bizden 400 lira doğum ücreti talep edeceğini belirtiyor.
Yine aynı şeyleri yaşamak istemiyoruz.

1) Zaten SGK bu doğum ücretini hastaneye ödemiyor mu ? Biz neden ikinci bir kez hastaneye bu ücreti ödüyoruz, ödemek zorunda mıyız ?

2) Analık hali süresince yapılan muayenelere ilişkin ücret ödemek zorunda mıyız, zaten bu ücreti özel hastaneler SGK dan tahsil etmiyor mu ?

Bilgi verirseniz memnun oluruz.