Mesajı Okuyun
Old 22-03-2002, 01:06   #5
seyyah

Varsayılan kimlik gizlemek

sayın tikici,
değerli katılımcı giray çelik'in iyiniyet ve samimiyeti ile ilgili görüşlerinize iştirak ediyorum.
forumda ister kimliğini gizlesin, isterse apaçık ortaya koysun hakaret içeren ve nezaketsizlik gösteren yazılara, bunları yazanlara karşıyım. esasen, kimliğini deklare etmiş olmak kimseye nezaketsizlik yapmak hakkını bahşetmediği gibi, açık kimliğini gizleyenlerin de "nasılsa beni kimse bilmiyor, dur şuna bir söveyim" mantığıyla hareket edeceğini varsaymak -hiç değilse herkes için- doğru değil. Tersine kendince seçtiği nick'inin arkasında gizlediği kimliğini unutmadan düzeyli olan, kendilerine karşı nezaketsizlik gösteren yahut hakaret eden kişilere bile genel tavrını koruyabilen kişiler bence övgüye değer.
sayın çelik'in yazısında salt kimliğini gizleyerek hakaret eden yahut düzeysizlik yapan kişileri kastetmediği de çok açık. sayın çelik, bu foruma yazan tüm katılımcıların, bu arada forum yöneticilerinin her kim olurlarsa olsunlar kimliklerini çekinmeden, kendi deyimiyle "gümbür gümbür" açıklamalarından yana bir tavır içerisinde... aksi halde bu kabil yazıların bilimsel içerikli olmadığı yahut değerlendirilebilir nitelikte bulunmadığı gibi bir kabulü olduğunu yazmış.. bu düşüncesine saygı duyuyorum. fakat sayın çelik ve sayın çelik gibi düşünenlerin de kimliğini açıklamak istemeyenlerin bu tavrına saygı duyması gerektiğini düşünüyorum. kanımca bu tavrın, sayın bir dost'un da vurguladığı gibi, kişisel nedenleri vardır, bu nedenler makul ve kişisel özgürlük alanı içerisinde kabul edilerek kişi, ne bu nedenleri ve ne de açık kimliğini deklare etmeye zorlanmamalıdır.
sayın tikici,
elbetteki kastım kişileri üzmek ya da yaralamak değildir. esrarengiz olmak veya düzeyli olduğuna ve öyle kalacağına inandığım kişisel özgürlük alanımı başkalarının zararına genişletmek gibi bir niyet de taşımıyorum. üstelik bu kadar laftan sonra size komik bir şey söylemem gerek: sayın çelik benim çok eski bir arkadaşım!..
saygılarımla...