Mesajı Okuyun
Old 12-03-2007, 18:18   #22
Hekimbaşı

Sn.Ergin,

Yakıştıramadığınıza sevindim; çünkü kasdettiğim siz değildiniz; bu tür kullanımlara kapı açanlardı. Yazımdan sizi hedeflediğim anlamı çıkarılabiliyor demek ki; o halde, bana özür dilemek düşer.

Ondan öte, kafa karıştıran ve Türkçe konusunda ortalığı bulandıran birçok sözlük, dilbilgisi kitabı var. Üstelik yayın organlarında çıkıp bunları savunuyorlar. TDK da bu girişimlerin kaynağı haline geldi ne yazık ki.

Etkisizleştirildiği 1985 yılıydı sanırım, TDK nun kuruluş günlerine ilişkin öyküler gündeme gelmişti. Önceki gönderimin ardında o öyküler yer almaktadır. Bulursam, size de aktarmaya çalışırım. Tabii bunun söylediğiniz açılardan ne yararı olacağı kuşkulu; çünkü sürekli karşı yayın var ve TDK da karşı devrimin çıkış noktası. Yani; resmi yazışmalar ve okullarda öğretilenlerin ne olacağı üzerinde bir yaptırımı hedefleyemem. Ama benimle şu ya da bu biçimde sözlü ve yazılı iletişim kuran herkese bildiklerimi aktarmak bu dile aşık birisi olarak benim görevim. Yazarken de ona göre yazarım. "Basit, kolay, mantıklı, hiyerarşik kurallara uygun olan şey Türkçe' dir; sözcüklerin kaynağı veya asılları onların bu dildeki kullanım biçimlerini değiştiremez." derim.

Yineliyorum; hedefim siz veya bu başlıkta o doğrultuda görüş bildirenler değil; 1985 den bu yana ortaya koydukları karşı devrimci çabayla bu karmaşaya yol açanlardı. Umarım özrümü kabul edersiniz.

Saygılarımla,