Mesajı Okuyun
Old 10-06-2002, 11:58   #1
Av. Adil Giray ÇELİK

Önemli Denizli Baro Bşk. hakkında Soruşturmaya İzin

Değerli İzyelerler;

Avukatlık Yasasının 58. Maddesi "AĞIR CEZAYI GEREKTİREN SUÇÜSTÜ HALLERİ DIŞINDA AVUKATIN ÜZERİ ARANAMAZ" denmesine rağmen yurdun bir çok yerinde cezaevleri girişinde avukatların üzerleri aranmaktadır.

Meslektaşlarımızın bu husustaki yakınmaları üzerine görevi ve sorumluluğu gereği 12.02.2002 tarihinde olaya müdahale eden Denizli Barosu Başkanı Av. Yıldırım Aycan ın üzeri görevliler tarafından aranmak istenmiştir. Denizli Barosu Başkanının üzerini Yasa Gereği aratmak istememesi üzerine Denizli Cumhuriyet Başsavcılı tarafından tutanak düzenlenerek Adalet Bakanlığına gönderilmiştir.

Bu hususta Adalet Bakanlığının soruşturmaya izin yazısı tam metni aşağıda sunulmuştur.

Savunma hakkının varlığına, hukukun üstünlüğüne, Avukatlık Mesleğinin onuruna, avukatların yargının ayrılmaz parçası olduğuna inanan dostları, meslektaşlarımızı, tüm kamuoyu nu Denizli Barosu Başkanı Av. M.Yıldırım Aycan a destek olmaya çağırıyorum.

Bu desteğiniz kendisine güç ve onur verecektir.

Av. M.Yıldırım Aycan
Denizli Barosu Başkanı 0 258 2650778 0 532 2682001

Selam ve saygılarımla.
Av. Adil Giray Çelik
Denizli Barosu

T.C
ADALET BAKANLIĞI
Ceza İşleri Genel Müdürlüğü
SAYI : B.03.0.CİG.0.00.00.0...-2.28.21.92.2002 ANKARA
KONU : Denizli Barosunda kayıtlı Avukat Yıldırım Aycan
BAKANLIĞA
Denizli Kapalı Cezaevi Müdürlüğünün 13.02.2002 günlü yazısı ile ihbarı üzerine Denizli Barosunda kayıtlı Avukat Yıldırım Aycan hakkında Denizli Cumhuriyet başsavcılığı tarafından düzenlenen 26.02.2002 günlü fezlekeye bağlı evrakı havi ( 2.28.21.92.2002) sayılı dosya incelendi.

Avukat Yıldırım Aycan’ın ;

12.02.2002 günü müvekkilleri ile görüşmek üzere Denizli Kapalı Cezaevine geldiğinde, üzerinde cezaevine girmesi yasaklanmış herhangi bir madde bulunmadığını beyan ettiği halde, duyarlı kapıdan geçtiği sırada cihazın sinyal sesi vermesi üzerine, yeniden duyarlı kapıdan geçirilmek istendiğinde tüm ikazlara aldırış etmeyerek cezaevine girdiği, daha sonra Cezaevi Müdürü ile yaptığı görüşmede;” Ben uzun süredir cezaevine gelmiyordum, bugün özellikle müvekkillerimle görüşmek için geldim. Avukatlık Kanununun 58. Maddesi avukatların üzerinin aranmasına izin vermiyor, ben üzerimi aratmam, bunu denemek için bugün cezaevine geldim ve denedim. Bu işten dolayı gerekirse İnsan Hakları Mahkemesine gideceğim, bunun savaşını vereceğim” şeklinde sözler sarfettiği,

İddia edilmiş ve durum soruşturmayı gerektirir nitelikte görülmüştür.

Bu bakımdan ; Denizli Barosunda kayıtlı Avukat Yıldırım Aycan hakkında Denizli Cumhuriyet başsavcılığı tarafından soruşturma yapılmak üzere 1136 sayılı Kanunun 58/1. Maddesi gereğince izin verilmesi düşünülmüştür.

Taktirlerinize arz olunur.
Abuzer DURAN
Hakim
Genel Müdür

OLUR
29/3/2002
Nihat TURAN
Bakan A Hakim
Müsteşar Yardımcısı