Mesajı Okuyun
Old 10-05-2003, 13:37   #5
Batu Han

selamlar bu konuyu nedense daha yeni farkettim.henüz bir stajer olarak görüşlerimi yazayım...
anayasa md 33\1-2-3 diyorki
MADDE 33. – (Değişik: 23.7.1995-4121/2 md.; 3.10.2001-4709/12 md.) Herkes, önceden izin almaksızın dernek kurma ve bunlara üye olma ya da üyelikten çıkma hürriyetine sahiptir.

Hiç kimse bir derneğe üye olmaya ve dernekte üye kalmaya zorlanamaz.

Dernek kurma hürriyeti ancak, millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlık ve genel ahlâk ile başkalarının hürriyetlerinin korunması sebepleriyle ve kanunla sınırlanabilir.

öncelikle herkes dernek kurabildiğine ve eşcinsellerde birer gerçek kişi olduğuna göre eşcinsellerin dernek kurmasının önünde bir engel yoktur.konuyu derneğin amacı yönünden incersek yani eşcinsellerin kendilerini ifade etme amacını incelersek ben şöyle düşünüyorum.
eşcinseller birer gerçek kişi olduklarına göre ve her gerçek kişinin ve bu gerçek kişilerin oluşturdukları kanuna aykırı olmayan toplulukların demokrasilerde biz varız deme hakkı olduğuna göre bence eşcinsellerin kendilerini ifade amacıyla dernek kurma özgürlükleri vardır.tabiki bu özgürlük millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlık ve genel ahlâk ile başkalarının hürriyetlerinin korunması sebepleriyle sınırlanabilir.burda bence sınırlayıcı hükümlerin dar yorumlanması lazım.bu nedenle "genel ahlak" terimi bireylerin kendilerini ifade etmelerinin önüne geçicek şekilde yorumlanmamalıdır .zaten medeni kanundada bu yönde hüküm bulunmamaktadır, eklenirsede bence birçok anayasal hükmü ve insan hakları ile ilgili uluslar arası birçok metni ihlal eder ve anayasa mahkemesi tarafından iptal edilir.ancak amaç eşcinsellerin topluma kendilerini ifade etmelerini aşarda eşcinselliği teşvik gibi bi hale dönüşürse o zaman ahlaka aykırı bir amaç halini almış olur ve mahkeme tarafından kapatılmalıdır.bence sorun cinsel özgürlüklerle ve anayasanın eşitlik ilkesiylede yakından ilgilidir.insanlar cinsel açıdan özgürdür ve istedikleriyle cinsel ilişkiye girebilirler.cinsel tercihleri nedeniyle toplumdan dışlanmalarını önlemek amacıyla kurulacak bir derneğe kanunun izin vermemesi, anayasa md 10un (kanun önünde eşitlik ilkesinin) ihlali anlamına gelir.