Mesajı Okuyun
Old 06-10-2006, 19:13   #15
Cest la vie

Bu konunun tartisilmaya baslanmasi bile toplum olarak degistigimizin gostergesi degil midir aslinda? Cok degil, belki bir on yil once boyle bir dusunce absurd olmaktan oteye gidemezken, "tabu" olarak da degerlendirildigi icin tartisilmaya dahi acilamazdi belki. Su an farkli gorusler olsa da tartisabiliyoruz ve belki de bir on yil sonra bunu tartismaya bile gerek duymayacagiz.

Kendimi kucuk bir cocuk yerine koyuyorum ve iki farkli ailede hayal ediyorum:

Ilki, kalabalik bir ailede 'kaza' ya da 'bilincsizlik' eseri dogmus bir cocugum. Annem var babam var hatta kardeslerim de var. Ama benimle ilgilenen yok. Kendi kendime buyumeye birakilmisim. Gecim sikintisi yasiyoruz cunku diger kardeslerimin cogu da benim gibi 'yanlislikla' dunyaya gelmis, babam hepimize bakamiyor. Zaten aslinda kimse kimseye bakamiyor, herkes kendi halinde, kendi sorunlariyla ugrasiyor. Evde cok huzur yok. Annemle babamin herkese yetecek sevgileri yok. Buyuyorum...

Hemen 2. 'aile'me geciyorum:

Annemle bir aileyiz. Annem, uzun yillardan sonra bana sahip olmanin sarhoslugu icerisinde elinden gelenin ustunde bir ilgi ve sevgi gosteriyor bana. Yillarca biriktirdigi sevgisinin hepsini 'bana' aktariyor. Babam yok, evet uzuluyorum cunku ben hep sevgi gordum ve saniyorum ki babam olsaydi aldigim sevgi ikiye katlanacakti. Ama olsun, annem beni ihmal etmiyor ki. Onun herseyiyim ben, o da benim herseyim-hem annem, hem babam, hem arkadasim. Ah bir de kardesim olsaydi.. Bu arada annem bana hamile oldugu donemlerde, cocuk sahibi olacaginin hevesiyle oturup butun cocuk bakim-psikoloji kitaplarini okumus. Gercekten dort dortluk yetisiyorum. Buyuyorum...

Kim hangi cocuk olmak isterdi?

Sayin insan haklari hukuku doktoru, insan haklari nedir? Ya da en temel 'cocuk hakki' hangisidir? Elverisli bir ortamda buyumek degil mi? Oyleyse bu konuda hangi cocugun insan haklari daha cok koruma altinda oluyor?

Eger kiyaslama yapacaksak butun ihtimalleri dusunmeliyiz.

Bu arada Sayin Kayar, konuyu 'anne' acisindan actiginizin farkindayim. Ancak 'cocuk' haklari acisindan itirazlar oldugundan bu konuda gorus bildirdim sadece. Konu tekrar basa dondugunde o konuda da gorus bildirecegim.

Herkese Sevgi ve Saygilarimla
Ahu