Mesajı Okuyun
Old 07-10-2011, 12:47   #759
üye31284

Alıntı:
Yazan Zeytinn
"Ne demek, "Avukatın üstü aranamaz?"

...Danıştay saldırısını gerçekleştiren Alparslan Aslan'ı hatırlatmak isterim. Biliyorsunuz, o da avukattı!
Ve o kimliğini kullanarak girdi belinde gizlediği silahla Danıştay'a.
Lütfen Çağlayan Adliyesi'ni gözünüzün önüne getirin.
Türkiye'nin en kritik davalarına bakan, sürekli kelle koltukta görev yapan yüzlerce savcı ve hâkim o kocaaaa, uçsuz bucaksız binanın içinde görev yapıyor.
Dün gördüm. Başsavcı ve vekili hariç hiçbir savcının ve hâkimin odasının önünde bekleyen özel koruma yok! Hepsi Allah'a emanet bir şekilde görev yapıyor.
Ya o hâkim ya da savcılardan biri bir avukatın canını yakmışsa...

..."Ağır cezayı gerektiren suçüstü halleri dışında avukatın üzeri kesinlikle aranamaz!" kısmının yasadan derhal çıkartılmasını sağlamalı... "

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/yuk...-ustu-aranamaz

" ... Ne demek avukatların üstü aranamaz?" başlıklı yazımla başlayan tartışmayla ilgili sonraki gelişmeleri yoğun gündem dolayısıyla sizlere aktaramamıştım.
Bugün kısaca da olsa yazılarımla ilgili tepkileri paylaşmak istiyorum.
Öncelikle eski İstanbul Barosu Başkanı avukat Turgut Kazan'ın hem beni şaşırtan, hem de sevindiren görüşlerini aktarmak istiyorum. Kazan şöyle dedi:
"Yazınızın büyük bölümüne katılıyorum ancak eksik buluyorum. Haklısınız! Güvenlik problemi yaşanan ülkelerde hiç kimseye ayrıcalık yapılmamalı. Almanya'da, Amerika'da katıldığım davalardan yola çıkarak söylemeliyim ki, dünyanın birçok ülkesinde avukatlara, adliye girişlerinde muhakkak üst araması yapılıyor. Terörle mücadele eden Türkiye'de bu aramalar bir gereklilik zaten. Haklısınız ama avukatlar gibi yargının diğer sacayağını oluşturan tüm üyelerin de üst aramasından geçmeleri gerektiğini yazmalıydınız. Her kim olursa olsun özellikle adliye binalarından, emniyet binalarından içeri girerken sıradan bir vatandaş gibi güvenlik kontrolünden geçirilmeli. Eğer avukatların aranmasıyla ilgili yeni yasal bir düzenleme yapılacaksa, bu düzenlemenin içine savcı ve hâkimler de muhakkak dahil edilmeli!"
Bir diğer önemli görüş ise Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu'ndan geldi. İstanbul'da bir araya geldiğimiz ve konuyu uzun uzun tartıştığımız Feyzioğlu'nun bu konudaki görüşleri Turgut Kazan'la aynı paralelde değil. Feyzioğlu'nda, avukatların özellikle görev yaptıkları alanlarda üst aranmasına tabi tutulmasının savunmanın güvenilirliğini zedeleyeceği görüşü hâkim. Ona göre bu konuda yasalarda yeni bir düzenlemeye gitmek, avukatların savunmadan dolayı sahip oldukları bu hakkı ellerinden almaya kalkmak, yargıyı topal bir ördeğe dönüştürmek gibi bir şey!
Bu konuya ilerleyen günlerde devam edeceğim... "

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/yuk...-yapilmali-ama