Mesajı Okuyun
Old 15-05-2008, 17:28   #3
Av. TUNCAY ATEŞ

kanaatimce yapılan başvuru süresinde kabul edilmelidir. sonuçta işçi lehine yorum yapılır. işverenin karar kesinleştiği halde karar kesinleşmedi deme hakkı bulunmamaktadır. karar yargıtayın onaması ile kesinleşmektedir. yani işçiye tebliğ edilmesi kararın kesinleşmesi için şart değildir. bu nedenle işveren işçiye tebliğ edilmedi bu karar kesinleşmemiştir diyemez. kanunda düzenlenen tebliğ şartı işçinin başvuru süresini başlatmak içindir. kanunun burdaki amacı işçiyi korumaktır. işverenin kötüniyetli itirazlarının önüne geçmektir.

kanun işe başvurmak için 10 işgününü kabul etmiştir. işçin postaya vermesi kanattimce yeterli değildir. bunun işverene ulaşması gerekir. bunun için en kolay yol noter marifeti ile başvurmaktır. bir de işveren kendisini avukat ile temsil etmiş ise ona da gönderilebilir ama her halükarda işverene de gönderilmelidir. şu yöntemde denene bilir diye düşünüyorum. noter kanalı ile ihtar yollanır ve işe başvurma süresi içinde işyerine gidilip ben işe başlamak istiyorum beni işe alın denebilir tabi bir iki tanık olması faydalıdır. eğer toplu bir dava açılmış ve kazanılmış ise bütün işçilerin işyeri önünde bekletilmesi ve durumun kameraya alınması faydalı olur. keza daha sonra bu durum mahkemede ispat aracı olarak kullanılabilir diye düşünüyorum.

işverenin işe davet yazısının bir aylık süre içinde işçiye tebliğ edilmesi gerekir. işveren de noter yolu ile yollamalı ve tebligatın akıbetini kontrol etmelidir diye düşünüyorum.