Mesajı Okuyun
Old 23-03-2013, 13:29   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan av.kamil yıldırım
Sayın üstatlar, sizlere bir derdimi ve değerli tecrübelerinize göre bundan sonra nasıl bir yol izlemem gerektiğini sormak istiyorum..

Müvekkilim, bir kimseyle belli bir bedel karşılığında alım-satım işi için anlaşıyor, alıcı taraf müvekkilime malın karşılığını banka hesabından çekip veriyor ancak verilen para kararlaştırılan meblağdan bir miktar eksik.

Bu eksiklik banka içi kamera kayıtlarına yansıyor ve bu kayıtlar dikkatle izlendiğinde alıcının müvekkile kararlaştırılan ücretten eksik para verdiği anlaşılıyor.

Biz de dava açtık, dosyaya söz konusu kamera kayıtlarını da sunduk, bilirkişi incelemesi talep ettik, mahkeme ikinci celsede bilirkişi talebimizi gerekli görmeyerek davayı reddetti.

Yargıtaya temyiz ettik, yargıtay da mahkemenin kararını onadı.

Bu aşamadan sonra yapılacak hiç bir şey yok değil mi

teşekkurler...

Alım satım sözleşmesinde, parayı ödeme borcu alıcıdadır. Alıcı satış bedelini tam ödediğini ispat yükü altındadır. Dolayısıyla sorunuzdaki anlaşılamayan bu noktanın açıklığa kavuşturulması gerekir.

Siz, "alıcı borcunu eksik ödedi" diyerek neden kamera kaydına dayandınız, onu anlamak zor.

Alıcı bedeli ödemedi veya eksik ödedi dediyseniz, hakim davayı neden reddetsin? Sizce de bir tuhaflık yok mu?