Mesajı Okuyun
Old 12-07-2010, 17:18   #8
KARAKÜLAH

Sayın yatay geçiş yapmak isteyen üyeler,
2008 yılında vakıf üniversitesinden devlet üniversitesine yatay geçiş yaptım. Öncelikle belirtmek isterim ki yatay geçiş yapmak için, sanılanın aksine ÖSS puanının bir önemi yoktur. En önemli kriter yüksek ortalamadır. 17845 sayılı yatay geçiş esaslarına ilişkin yönetmeliği incelemenizi öneririm. http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/20344.html
Yatay geçiş yapabilmeniz için 1. sınıfı bitirmeniz gerekmektedir. Yönetmelikte aranan şartlar gayet açık, bu nedenle okul uygulamasına kalan kısımları açıklamak istiyorum. Bu yönetmeliğe uygun olarak üniversiteler yönergeler düzenlemekte ve bazı üniversiteler yönetmelikte öngörülmeyen ek kriterler aramaktadırlar. Ör; İstanbul Üniversitesinin yönergesinde kontejyan dahilinde yapılacak sıralamaya (yönetmelikte ÖSS puanının dikkkate alınması gibi bir kriter olmamasına rağmen) %45 ÖSS puanı+ %55 genel not ortalaması dikkate alınır, hükmü yer almaktaydı. Benim İÜ'ye yatay geçiş talebim de yönergenin yönetmeliğe aykırı olan bu hükmüne dayanılarak reddedilmişti ve aslında benim genel not ortalamam kabul edilen iki öğrencinin not ortalamasından yüksek olmasına rağmen ÖSS puanı devreye girdiğinde o zaman iki olan kontejyan sıralamasına giremiyordum. Bu durumda yönergenin yönetmeliğe aykırılığı dolayısıyla da geçiş talebimin reddi işleminin hukuka aykırılığı gerekçesi ile idare mahkemesinde yürütmeyi durdurma istemli bir dava açtım. Sanırım 3 ay kadar bir süre sonra yürütmeyi durdurma kararı ile istanbul üniversitesine kaydımı yaptırdım. Üniversitelerin yönetmelikte öngörülmeyen kriterler araması durumunda dava açmanızı öneririm. Tabi öncesinde kabul edilen öğrencilerin not ortalamalarını öğrenip, kendi durumunuzla kıyaslamanız gerekmektedir. Eğer üniversitenin sitesinde kabul edilen öğrencilerin ortalamaları yer almıyorsa Bilgi edinme kanununa dayanarak talep edebilirsiniz. Kontenjan durumu ise başvurulan üniversitenin öğrenci sayısına bağlı olarak belirlenmektedir.
Bu arada yurtdışından ve vakıf üniversitesinden yatay geçiş yapan öğrenciler (birinci öğrenim öğrencisi olsalar dahi) 2007/12592 sayılı Bakanlar Kurulu kararnamesinin 26. maddesine göre 2. öğrenim ücreti ödemek zorundadırlar.