Mesajı Okuyun
Old 21-01-2011, 16:13   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ali ekmekçi
meslektaşım kanun 1 yıllık süreyi aradığı için bu mümkün değildir.yanlız celseye tanıklarınızı götürüp dinleterek ve karşılıklı kabulle de aynı sonuca ulaşabilirsiniz diye düşünüyorum.

-Olabilir. Ancak dava “anlaşmalı boşanma” olarak görülmeyeceğinden, hakimin takdir hakkı bulunmaktadır. Yani bu yol risklidir.

Alıntı:
Yazan Av.Özlem PEKSÜSLÜ
Taraflara anlaşmalı boşanma protokolünü imzalatıp duruşma gününden önce dosyaya sunun.Duruşma gününde de tarafları iki tanıkla birlikte hazır ederseniz boşanma gerçekleşir diye düşünüyorum.Kolay gelsin.

Alıntı:
Yazan hukukcugokhanozkan
1 yıllık süre dolmadan anlaşmalı boşanmaya çevrilemez.Süre dolduğu anda böyle bir talep mahkemece kabul edilmelidir çünkü bu tür davalarda(kendiliğinden araştırma ilkesinin uygulandığı) davayı değiştirme ve genişletme yasağı uygulanmaz.

Alıntı:
Yazan yeditepelişehir
Özlem hanımın da belirttiği gibi anlaşmalı boşanma protokolü ve 2 tanıkla beraber boşanmayı gerçekleştirebileceğiniz gibi,protokol olmasa da davalı davayı kabul eder ve protokolde düzenlenecek hususları kabul ettiğini duruşmada kabul eder ve tanık da dinlenirse o celse boşanma gerçekleşir diye düşünüyorum.

Alıntı:
Yazan wellan
Evliliğin en az bir yıl sürmüş olması anlaşmalı boşanma için zorunludur.Çekişmeli boşanmadan anlaşmalı boşanmaya dönülmesi için dava açıldığı tarihte eşlerin en az bir yıl evli kalmış olması gerekmektedir.Sayın meslektaşlarımın görüşlerine bende katılıyorum.Anlaşmalı protokol metnini dosyaya duruşma tarihinden önce sununuz ve MK 166/2 de düzenlenen şartların oluşması noktasında tanıklarla hakimin vicdani olarak kanaatini sağladığınız sürece boşanmanın gerçekleşeceğini düşünüyorum.SAYGILARIMLA.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

- Her dava açıldığı tarihteki koşullara göre değerlendirilir. Forum sorusundaki davada tarafların evlilik süresi-dava açıldığında- 1 yılı aşmamıştır. Dolayısıyla, safahatta 1 yılı aşacak olsa bile, "anlaşmalı boşanma" haline dönüştürülemez. Hakimin takdir hakkı olacaktır.

Alıntı:
Yazan av.can
Merhabalar..
Mevzuatımızda "anlaşmalı boşanma" şeklinde ayrı bir düzenleme yoktur. Esasen anlaşmalı boşanma durumu "evlilik birliğinin sarsılması" (şiddetli geçimsizlik)sebebini tanımlayan TMK 166 maddesi ile düzenlenmiştir. Anlaşmalı boşanma demek, eşlerin evlilik birliğinin sarsılmış olduğu yolunda hemfikir olmaları anlamına gelmektedir. Nasıl evlilik birliği sarsılmadığı hallerde 1 yıl dolmuş olsa dahi anlaşmalı boşanma dahi olamaz ise evlilik birliğinin sarsıldığı durumlarda 1 yıl dolmasa hatta evlilik fiilen 1 gün bile sürmemiş olsa dahi boşanmak mümkündür.
Netice itibarıyle anlaşmalı olduğu öngörülmüş olsa dahi açılmış olan dava evlilik birliğinin sarsılmış olduğu nedenine dayanmaktadır. Dolayısı ile bu durumun tanık beyanlarıyla ispatlanması halinde boşanmaya karar verilecektir. Mahkemeye herhagi bir protokol sunmak anlaşma olsa dahi gerekmemektedir, bu olayda yarar da yoktur. Duruşmada tazminat, nafaka vs. talep bulunmadığı, velayetin diğer eşte kalmasının kabul edildiği beyan edilebilir. (diye düşünüyorum)

- Koyulaştırdığım bölümlere katılmıyorum. Şartları varsa ve dava “anlaşmalı boşanma ” şeklinde açılmışsa, boşanma hususunda hakimin hiçbir takdir yetkisi yoktur. Sadece evlilik tarihinden itibaren 1 yıl geçip geçmediğini araştırır. Dolayısıyla “evlilik birliğinin sarsılması” araştırılmaz. Bu nedenle “anlaşmalı boşanma” davasının dilekçesinde herhangi bir hukuki sebep göstermeye gerek yoktur. Sadece ,evliliğin 1 yılı aştığını tarafların boşanma hususunda anlaştığını; belirtmek yeterlidir.

Alıntı:
Yazan av.suleyman
Bence önceki davayla uğraşmaktansa, mademki anlaşma olmuş eski davayı bırakıp, 1 yıllık sürenin dolduğu gün yeni bir davayla anlaşmalı boşanmayı sağlayabilirsiniz.

Kesinlikle katılıyorum. En pratik ve sağlıklı çözüm budur.