Mesajı Okuyun
Old 26-06-2008, 22:45   #41
Av.Barış

Yukarı da mesajımda belirttim.Hukuk devleti olduğunu iddaa eden bir ülke için yakışmayan bir yasa daha çıktı.

Yalnız bunu eklemedende geçemeyeceğim.
Adalet mekanizmasını Yargıtay denilen üst mahkeme sağlamaz,böyle algılanmasına karşıyım.

Son yıllarda özellikle de içtihatlara kolay yoldan ulaşabildiğimiz bu dönemde mahkemelerde sizde tanık olmuşsunuzdur ;
"Sayın Avukatım yargıtayın böyle bir uygulaması-kararı var ben bu şekilde karar veremem,aksi takdirde dosya bozulur"

Bu lafı herhalde çoğu mahkemelerde duymuşsunuzdur.Hakimin vicdani kanaatine göre karar verme yeteneğini yargıtay elinden almış bulunmaktadır,hukukumuzun vazgeçilmezleri arasına bilirkişileri sokan yargıtaydır,sürekli suç unsurlarını değiştiren yine yargıtaydır.

Temyiz harçlarına karşıyım ama yargıtayın yerel mahkeme kararlarına bu kadar karışmasına da karşıyım.

Sizce her yıl yüzbinlerce dosya ile boğusan bir yargı organında özellikle de 7-8 klasör olan dosyalarda yargıtayın bu yoğunlukta bu klasörleri inceleyip karar verdiğine inanıyor musunuz?

Bence yerel mahkeme kararlarına daha fazla güvenmek gerekiyor

ABD'deki yüksek temyiz rakamları uygulaması başka ülkelerde de bulunmaktadır.Amaç yargıcın verdiği daha doğrusu yerel mahkemenin verdiği karara iltimat etmekten geçmektedir.Yerel mahkemenin kararına güvenildiği için temyiz miktarları çok yüksek tutulmuştur.