Mesajı Okuyun
Old 29-12-2006, 15:58   #1
Seyda

Varsayılan Telefonda avukata küfüre ceza

İZMİR'de mağaza sahibi Haluk Tuncay Tosyalı, icraya gitmeden önce kendisini telefonla arayan avukat Rahşan Şahin Karabıyık'a küfür ettiği iddiasıyla yargılandığı davada 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Cezası daha sonra sabıkası olmadığı için 6 bin YTL paraya çevrildi.
İzmir 6'ncı Sulh Ceza Mahkemesi'nde yaklaşık bir yıldır görülen hakaret davasında kadın avukat ile mağaza sahibi arasında hukuk savaşı yaşandı. Avukat Rahşan Şahin Karabıyık, “Bir müvekkilimin 5 bin YTL alacağını tahsili için Haluk Tuncay Tosyalı'nın Alsancak'ta bulunan işyerine haciz işlemi başlatmadan önce kendisini son bir kez uyarmak için telefonla aradım. Kendisi müvekkilimle anlaşabileceklerini söyledikten sonra bana ağza alınmayacak sinkaflı küfürler savurdu. Bu olayın ardından ortağı çiçek ve çikolata ile işyerime gelip özür diledi. Telefon görüşmelerim sırasında bir bayan avukat arkadaşım olaylara tanık oldu. Görevim nedeniyle bana hakaret eden Haluk Tuncay Tosyalı'dan şikayetçiyim'' dedi.
Bir yıl hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılanan ve kendisini alacak nedeniyle arayan Avukat Rahşan Şahin Karabıyak'a kesinlikle küfür etmediğini belirterek hakkındaki iddiaları kabul etmeyen işadamı Haluk Tuncay Tosyalı'yı, avukatları savundu. Duruşmada tanıklık yapan sekreteri Hülya Çakır, “Avukat Rahşan Şahin Karabıyık, birkaç kez telefon açarak Haluk beyle görüşmek istedi. Ancak, aradığı sırada Haluk bey yerinde yoktu. Olayın olduğu gün bayan avukat aradığında Haluk bey yerindeydi. Telefonu bağladım ve kendilerini görüştürdüm. Bu sırada işim gereği ben de içeri girip çıkıyordum. Telefonda hararetli konuşmalar vardı. Haluk bey telefonda görüştüğü avukata, ‘ben Fatih ile bu konuları hallederim’ gibi veya buna benzer cümleler kullanıyordu. Kesinlikle hakaret sözcükleri duymadım'' diyerek patronunu savundu.
İzmir 6'ncı Sulh Ceza Mahkemesi'nde yapılan son duruşmaya işadamının avukatları ile davacı avukat Rahşan Şahin Karabıyık katıldı. Tarafları ve tanıkları dinleyen hakim, suçlu bulduğu işadamını önce 1 yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanığın mahkemedeki iyi halini değerlendiren hakim, cezayı 10 aya indirdi. İşadamının daha önce sabıka kaydının bulunmaması gözönüne alarak, 10 ay hapis cezasını 6 bin YTL paraya çevirdi.
Davayla ilgili yorum yapmak istemediğini ve son sözü adaletin söylediğini belirten avukat Rahşan Şahin Karabıyık, “Son zamanlarda avukatlara yönelik saldırılar arttı. Bu kişilerin cezasız kalmaması gerek. Bu karar örnek bir karar olacak'' dedi. Tosyalı'nın avukatları kararı temyiz edeceklerini söyledi.
http://www.milliyet.com.tr/2006/12/29/son/sontur27.asp