Mesajı Okuyun
Old 16-05-2010, 00:04   #8
M.Yusuf

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Benim bu konuda bilgim yok ama neden açamasın? Yabancı uyrukluların dava açarken teminat yatırma zorunluluğu kuralı olduğuna göre dava açma hakları da var demektir.

Siz neden tereddüt ettiğinizi açıklayın da o konu üzerinde tartışalım.

MÖHUK 41. maddeye göre, "Türk vatandaşlarının kişi hâllerine ilişkin davaları, yabancı ülke mahkemelerinde açılmadığı veya açılamadığı takdirde Türkiye’de yer itibariyle yetkili mahkemede, bulunmaması hâlinde ilgilinin sâkin olduğu yer, Türkiye’de sâkin değilse Türkiye’deki son yerleşim yeri mahkemesinde, o da bulunmadığı takdirde Ankara, İstanbul veya İzmir mahkemelerinden birinde görülür." hükmü yeralmaktadır."

Yukardaki kanun metninden Türk vatandaşlarının kişi hallerine ilişkin davaları açabilecekleri gibi bir anlam çıkıyor.
Ayrıca Türkiye'de ikamet etmeyen bir Alman vatandaşının, Türkiye'de ikamet etmeyen bir Türk vatandaşına Türkiye'de dava açması hem usul ekonomisine, hem de boşanma gibi tanıkla ispat edilmesi zorunlu olan ve çocuğun velayetinin verilmesinde bizzat tarafların ya da çocuğun dinlenilmesini gerektiren bir davada, davanın her iki tarafın da ikamet etmediği bir yerde açılması sebebiyle esas yönünden yanlış.

Böyle bir hak varsa da, bu hakkın kötüye kullanılması anlamına gelebilir diye düşünüyorum.

Kaldı ki, kanun maddesinde "Türk vatandaşlarının kişi hallerine ilişkin davaları" ibaresi geçiyor.
Yani "Türk vatandaşı olmayanların kişi hallerine ilişkin davaları" Türkiye'de açılabilir anlamını çıkaramadım.

İşin açıkçası kafam karışık