Mesajı Okuyun
Old 08-03-2012, 15:15   #1
Konuk

Varsayılan fiziksel şiddet uygulayan babanın çocuk ile şahsi münasebet ilişkisi nasıl kurulur / kurulmasına müsaade edilir mi ?

Eşimle ayrıyız. Nafaka davası açmak istiyorum. Nafaka davasında çocuk ile ilgili olarak velayet konusu görüşülür mü ? Ben şiddet mağduru bir kadınım. Eşim beni defalarca darpetti. Hepsindede doktor raporum var.Hatta şikayetlerimi geri alsamda karakola şikayetlerimde mevcut. Açılan kamu davasından da eşim Hükmün Açıklanması Geri Bırakılması kararı verildi. Yani bana şiddet uyguladığını hem aldığım doktor raporlarımla hemde mahkeme kararı ile ispat ediyorum. çocuğumun velayeti bu durumda babaya verilirmi ? Çocuğumda çok küçük . henüz tam olarak konuşamıyor bile. babasınıda bilmiyor tanımıyor. doğduğundan beri ayrıyız çünkü. çocuğumu ben olmadan görmesini de istemiyorum. Bir anne olarak sinirlenince çocuğuma birşey yapmasından da korkuyorum. Yeni yasa tasarını gazetede okumuştum. Orada şiddet uygulayan baba çocuk ile görüşme münasebeti ancak refakatçi ile sağlanır yada baba ile hiç görüştürülmez şeklinde bir ibare okumuştum. sonuç olarak eşine fiziksel şiddet uygulayan hemde hamileyken uygulayan bir babaya çocuk ile görüşme hususu nasıl uygulanır ? inanın çocuğum açısından çok endişeliyim. Ayrıca eşimde çocuğu alabilmek için beni hem işyerinde tanıdığı kişilerle ve hemde kendisi psikolojisi bozuk seklinde spekülasyonlar yaratarak tazminatsız boşanmaya ve çocuğumu benden almaya çalışıyor. Bunun için de bir psikoloğa giderek sağlam raporu almak zorunda dahi kaldım. Kendisinin hem işyerimde belirli şahıslar tarafından ve hem de benim komşu ve tanıdık ve aile efradıma psikolojisi bozuk diye itham ve iddialarda bulunması suç değilmidir ? Çevreme karşı olan bütün saygınlığımı yok etti, beni çevreme karşı küçük düşürdü. İnsanlar artık bana sorunlu gözüyle bakıyorlar. Bir anlamda insanları ikna etti. Ayrıca fiziksel şiddet uygulayan eşin psikoloğa sevkedileceğini duydum. bu doğru mu / Acacağım veya eşimin acacağı davalarda fiziksel şiddet uyguladığı için psikolojisinin bozuk olduğunu ispat edebilirmiyim ? eşimin geliride benim gelirimden üç misli fazla . bende çalışıyorum bu halde banada nafaka bağlanabilir mi ? çünkü bana maddi anlamda da hiçbir şekilde yardım etmiyor. Nedeni olarak ta avukat tutmak için mi sana para vereceğim diyor. Hem de kendi koşullarını kabul ederek ( hiç tazminat istemeden ) ve kendi öngördüğü nafaka ücreti ile boşanmak için yıldırma politikası gütmek istiyor.