Mesajı Okuyun
Old 05-07-2018, 16:04   #8
tegese

Sayın Meslektaşlarım

Ön ödemeli konut satış sözleşmesi yönetmeliği

Şekil şartı

MADDE 6 – (1) Ön ödemeli konut satış sözleşmesi, kat irtifakı devrinin tüketici lehine tapu siciline tescil edilmesiyle birlikte yapılacak yazılı bir sözleşme şeklinde veya noterliklerde düzenleme şeklinde yapılan satış vaadi sözleşmesi ile kurulur. Aksi hâlde sözleşme geçersizdir. Satıcı, sonradan sözleşmenin geçersizliğini tüketicinin aleyhine olacak şekilde ileri süremez

Aynı yönetmelik
1 ğ) Ön ödemeli konut satış sözleşmesini; Tüketicinin konut amaçlı bir taşınmazın satış bedelini önceden peşin veya taksitle ödemeyi, satıcının da bedelin tamamen veya kısmen ödenmesinden sonra taşınmazı tüketiciye devir veya teslim etmeyi üstlendiği sözleşme şeklinde tanımlamış.

Ben müteahhit ile müvekkil arasındaki sözleşmenin ön ödemeli konut sözleşmesi olarak nitelendirmenin doğru olduğunu ve yine aynı yönetmelikte nitelenen şekil şartlarına uygun yapılmamış bu sözleşmenin geçersiz olduğunu, bı sebeple tarafların sebepsiz zenginleşme hükümlerine göre aldıklarını iade ile mükellef olduklarını düşünüyorum.
Müvekkilin, tapusu müteaahite ait taşınmazın arsa sahibi ile kat karşılığı sözleşmenin bir neticesi olarak mı devrinin gerçekleştiği konusunda bir araştırmaya girmesinin çok da gerekli olmadığını düşünüyorum. Müteahhit mülkiyeti kendisine olmayan ileri de arsa sahibi tarafından kendisine devredilecek bir taşınmazı satmak istese bunu alacağın temliki hükümlerine tabi tutmak uygun olabilirdi.

Fakat mevcut hali ile bu satış sözleşmesi bence ön ödemeli konut satış sözleşmesidir. Ve kat irtifakının devrinden sonra yazılı veya noterde satış vaadi şeklinde yapılmadıkça sözleşme geçersizdir.
Somut olayda taraflar sadece kendi aralarında bir sözleşme imzalamışlardır. Taşınmazın devri söz konusu değildir.