Mesajı Okuyun
Old 03-03-2008, 22:12   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Konuk,

Daha önce açtığınız davanın ne durumda olduğunu öğrenmeniz gerekir, dosya açık mı işlemden kaldırılmış mı? Henüz karara bağlanmayıp açık duran bir dava dosyasının bulunması halinde aynı sebebe dayanan tarafları aynı olan ikinci bir dava açılması halinde karşı taraf itiraz edebilir.

Davanızı her iki nedene de dayandırabilirsiniz, yani hem zina hem de şiddetli geçimsizlik nedeniyle dava açabilirsiniz. Davanızın kabul edilmesi iddia ettiğiniz olguların varlığını kanıtlamanıza bağlıdır, yani zina nedeni bakımından eşinizin sizi aldattığını, şiddetli geçimsizlik yönünden de geçinemediğinizi gösteren olguların varlığını kanıtlamalısınız. Her ikisi de ayrı boşanma nedenleridir, yargılama sürecinde hangisini kanıtlarsanız davanız o nedene dayanarak kabul edilir.

Boşanma davanızı zinaya dayandırabilmeniz için aldatılmayı öğrendiğiniz tarihten itibaren 6 ay geçmemiş olmalıdır. Ayrıca affetme halinde zinaya dayanarak dava açılamaz. Ama aldatma sürdükçe hak düşürücü süre de yeniden işlemeye başlayacaktır.

Dava açarken koşulları varsa nafaka ve ayrıca boşanmaya neden olan olaylar yüzünden kişilik haklarınızın saldırıya uğraması nedeniyle manevi tazminat da isteyebilirsiniz.

Haklarınızı güvenle kullanabilmeniz için bir avukattan yardım almanızı, mali gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz ildeki baronun adli yardım birimine başvurmanızı öneriyorum.