Mesajı Okuyun
Old 12-01-2007, 15:10   #5
Av.Duygu Işık Behrem

Alıntı:
Haciz sırasında haciz işlemi yaptım ama borcu kısmen karşılayacak mal haczi yaptım başka da bildiğim hacze kabil mal yok bu durumda ceza verilirmi?

Bu durumda, mal beyanında bulunmayan borçluya ceza verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü borcun tamamını karşılamaya yetecek miktarda mal haczedilmemiş olur.
İlaveten, eski tarihli de olsa aşağıdaki Yargıtay Kararını sunmak isterim, önemli olduğunu düşünüyorum;

"Mal Beyanında bulunmama suçundan dolayı şikayette bulunan alacaklının, şikayet tarihinden sonra borçlunun mallarını haciz ettirmesi halinde -"şikayetçinin, şikayet tarihinde borçlunun mallarını bildiği" borçlu tarafından ayrıca kanıtlanmadıkça- borçlu hakkında mal beyanında bulunmama suçundan dolayı mahkumiyet kararı verilmesi gerekeceği- Olayda İİK 337/1. madde ve fıkranın son cümlesinin uygulanabileceği için, şikayet tarihinden önce borçlunun borca yetecek miktarda malının haczedilmiş olması gerektiği gözetilmeden, şikayetten sonra yapılan hacze dayanılarak yazılı biçimde hüküm kurulması BOZMAYI gerektirmiştir.(8 CD. 11.11.1996 t.E:13453 K:14021)"
(Kaynak: Av. Talih UYAR, Gerekçeli-Notlu İçtihatlı İcra Ve İflas Kanunu İİK.277-355, Cilt VI,s.8920, İzmir 1999)

Saygılarımla.