Mesajı Okuyun
Old 18-12-2007, 13:55   #1
üye21665

Varsayılan Yabancı belgenin delil olması

Merhabalar,

Bir müvekkilim Suudi Arabistan'da bir firmada çalışırken izin için Türkiye'ye gelmek isteyen bir arkadaşının, izinden dönmemesi durumunda, şirketin maaşından belirli bir meblağın kesmesini kabul ettiğine dair taahhütte bulunuyor. Zira aynı şekilde arkadaşı da müvekkil izin için aynı şekilde şirkete karşı taahhütte bulunmuş. Bir nevi kefalet söz konusu.

Ancak müvekkilin arkadaşı izinden dönmeyince, taahhüt ettiği üzere, şirket müvekkilin maaşından belirli olan meblağı kesiyor. bu meblağ müvekkilin işinin sonunda kesiliyor ve yapılan kesintiye ilişkin Arap şirketi müvekkile arapça yazılı bir belge veriyor.

Arapça belgede kesintinin neden yapıldığı konusu belirtiliyor ancak kefalet gibi bir ibare kullanılmamış. Belgede noterlik onayı veya apostille şerhi yok.

Ben bu belgeyi noter kanalıyla Türkçe'ye çevirttim. Ve 49 örnek takip yapmayı düşünüyorum. Ama karşı taraf borca kesin olarak itiraz edeceğini söyledi. Bu durumda itirazın iptali davası açtığımda söz konusu belge mahkemece yeterli delil olarak kabul edilir mi? Davam red mi edilir? Noter onayı veya apostille şerhinin olmaması sorun yaratır mı? Resmi bir belge değil. Dolayısıyla resmi belge olarak kabul edilmesini istemiyorum. Bu konuda öneriniz var mıdır?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.