Mesajı Okuyun
Old 11-04-2019, 10:47   #1
Ali Haydar Güleç

Varsayılan Şahıs Şirketine Karşı İcra, Şirket sahibinin oğlunun attığı imza, Vekaletname

Merhabalar meslektaşlarım. Mesleğimin ilk yıllarındayım. Bu konuyu anlamak benim için çok önemli. O yüzden değerli üstatların görüşlerini bekliyorum.

Gayrimenkul Alım Satımı ve İnşaat işleri yapan Şahıs şirketiyle, müvekkilimin yaptığı adi yazılı şekilde satış vaadi sözleşmeleri var. Bu sözleşmelerin altında, şirketin Kaşesi, ve şirket sahibinin 3. kişilere karşı bu benim vekilimdir, ne yaptıysa ben arkasındayım dediği oğlunun imzası var.

Bunun yanında müvekkilin yaptığı ödemelere ithafen şirket sahibinin en geniş vekaletname ile şahsına ait borçlanma da dahil olmak üzere yetki verdiği damadının imzaladığı makbuzlar bulunuyor. Bu vekaletname elimizde mevcut.

Gayrimenkulun teslim edilmemesi ve ödenen paraların iade edilmemesinden dolayı şirket aleyhince ünvan ve isim yazarak icra takibi başlattık.

Takibe itiraz edildi. İtirazda imzaya itiraz bulunmuyor. İtirazın iptali ile ilgili dava açtık. Davalı olarak da AA inşaat ve taahhüt - İsim Soyisim gösterdik.

Davalı vekili, sözleşmelerdeki imza müvekkilime ait değildir diyerek davanın reddini istiyor ve imza incelemesi deliline dayanıyor.

Son duruşmada da hakim olayları biraz hızlıya getirmek isteyerek duruşmayı gördü. Son duruşma zaptını da bu konuya ekliyorum.

https://www.aligulec.av.tr/uploads/itiraziniptali.pdf

Tarafıma imza incelemesi isteyip istemediğim ile ilgili ve istediğim takdirde sözleşme asıllarını dosyaya sunmam ile ilgili 2 haftalık kesin süre verdi.

Duruşmada, Noterler birliğine müzekkere yazılarak şirket sahibi ile oğlu arasında vekaletname ilişkisinin varlığını sordurmak istememize rağmen, yeni delil olduğu anlaşılmakla reddine karar verdi.

İmzaların şirket sahibine ait olmadığını biliyoruz. İmzalar şirketin 3. kişilere şirket yetkilisi olarak tanıttığı oğluna ve vekaletname verdiği damadına ait.

Ne yapmam, nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Değerli yorumlarınızı ve varsa Yargıtay kararlarınızı bekliyorum.