Mesajı Okuyun
Old 21-03-2013, 15:24   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Daha önce de açıklandığı gibi;

Boşanma,Soybağının reddi ve bu davanın açılabilmesi için kayyım tayini için hukuki destek almanız gerekmektedir.

1-Her davada davalı tarafa usule uygun tebligat yapılması gerekir.Gizliden dava görülmez.Bu nedenle nikahlı olduğunu eşinizin adresini temin etmeniz gerekmektedir.

Temin ettiğiniz adres yeterli olmaz ise uyap sısteminden varsa merniz adresine tebligat yapılmasını isteyebilirsiniz.

2-tebligat yapıldıktan sonra yazışma ve on inceleme aşamaları ve tahkikata geçilecektir.Bu süreçlerin süresi
her dosyaya göre değişir.

3-Dava açarken harc ve maraflar peşin ödenir.Bu miktarları karşılayamayacak durumdaysanız dava açılırken adli yardım istekli dava dilekçesi sunulmalıdır.Hakim yargılama giderleri ve harç bakımından sizi adli yardımdan yararlandırma kararı verebilir.

4-

a-Soybağının reddi davası çocuğu temsil edecek kayyım tarafından açılacaktır.O nedenle önce kayyım atanmalıdır.Bu davada eşinizin baba olmadığı DNA araştırması ile belirlenecektir.Dava kabul edildiğinde çocuğunuzun kaydı babasının hanesinden sizin hanenize taşınacaktır.

b-Soyabağı davası bittiğinde bu defa asıl biyolojik babaya babalık davası açılması gerekir.Bu dava da kayyım tarafından açılmalıdır.

c-Biyolojik baba dilerse davaya gerek kalmadan çocuğu tanıyabilir ve nüfus kaydına geçişini sağlayarak soyadını taşımasını temin edebilir.

d-Çocuğunuz mahkemede babanızın üzerine geçemez.
Çocuğun babası vardır ve dava ona yöneltilmelidir.Babanız çocuğun hem babası hem dedesi olamaz .Siz de çocuğun hem annesi hem kardeşi olamassınız.Bu kayıtları kasten değiştirmek suçtur.

SONUÇ:Baro adli yardım servisine belirtilen konularda destek vermek üzere avukat atanması için başvurunuzu yapınız ve davalarınızı da adli yardım talepli olarak açınız.

KAHDEM 'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler