Mesajı Okuyun
Old 23-05-2018, 13:21   #4
siloos

Öncelikle her iki meslektaşıma da verdikleri değerli bilgi için çok teşekkür ederim.
Devamla tabi buraya yazdım diye araştırmayı bırakmadım, bende bir şeyler buldum.
Buna göre Resmi Gazete 05.12.2017 tarihinde yayımlanan 30261 Sayı numaralı SOSYAL SİGORTA İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK
YAPILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK'in Ek:7. maddesinde aynen şu ifade yer almaktadır:
"Kanuna göre Kuruma verilmesi gereken belge, bildirge ve beyannamelerin, daha az prim ödemek, yararlanamayacağı sigorta prim teşvik, destek veya indirimlerinden yararlanmak veya daha fazla yararlanmak, özel nitelikteki inşaat işleri ve ihale konusu işlerde asgari işçilik tutarını tamamlamak, iş kazası ve meslek hastalığı, hastalık, analık, genel sağlık, malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarından haksız menfaat sağlamak gibi amaçlarla kasten gerçeğe aykırı olarak düzenlendiğinin tespit edilmesi halinde 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 204 üncü, 206 ncı ve 207 nci maddeleri kapsamında Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunulur."
Acaba bahsi geçen haber bu yönetmelik değişikliğinden sonra mı oldu? Zira sizlerinde belirttiği gibi VUK'a göre eksik prim ödemesinden dolayı pratikte uygulanan bir yaptırım yok.Yukarıdaki maddede "daha az prim ödemek" bahsettiğim konuya sizce girer mi?