Mesajı Okuyun
Old 01-08-2009, 13:33   #28
av.külcü

Alıntı:
Yazan Av.Kaan
HAGB'na hükmediliyor, oysa ki sanık beraat etmelidir.
HAGB'na karar verilmesi sanığın suçsuzluğunu göstermiyor ki beraate karar verilsin. Yasanın tasarı ve gerekçesinde 233. maddede (www.tbmm.gov.tr de bulabilirsiniz);
"Hükmün geri bırakılması kurumu Anglo-Sakson hukuk sisteminde yargılanması tamamlanmış olan sanığın belli bir süre denetim altında tutulması "probation" esasına dayanır. Hâkim, sanığın suçluluk ve kusurluluğunu saptamakla beraber cezaya hükmetmeyi geri bırakmakta ve onu belirli bir süre içinde denetim altında tutmaktadır. Davranışları, tâbi tutulduğu denetim süresi içinde olumlu bulunduğu takdirde suçlu için bir mahkûmiyet kararı verilmemektedir. Böylece deneme süresini başarıyla geçirmiş olan suçlu, damgalama süreci dışına çıkarılmakta, bir yargı kararına muhatap olmamaktadır. Bu kurum, çağdaş ceza hukukunun amaçlarından biri olan kişiyi mümkün olduğu kadar damgalamamayı ve toplum ile uyum sağlanmasını gerçekleştirici bir uygulama niteliğindedir." denilerek suçu sabit olan sanığa bir denetim süresi tanınarak ıslahı amaçlanmıştır.
Bu sebeple HAGB suçsuzluğun kanıtı değildir. Dolayısıyla HAGB kararı beraat kararıyla eşdeğer değildir.