Mesajı Okuyun
Old 08-06-2010, 21:44   #69
crnky

İşte sorun da bu. Köklü olan Vakıf Üniversiteleri haricinde, gerçekten fakültenin gerektirdiği zorluk ve nitelikte eğitim verilmemesi ama daha da kötüsü, Devlet Üniversitesi kadrolarının da niteliksiz üniversiteler için boşuna bölünmesi.

Yoksa Bahçeşehir, Bilkent gibi bazı üniversiteler gerçekten Hukuk Eğitimi'ne gereken önemi verebiliyor, ancak her yeni açılan vakıf üniversitesinin ilk açtığı bölüm sanki çok basit bir şeymiş gibi Hukuk oluyor, bu da niteliksiz elemanların yetişmesine neden oluyor meslekte.

Ayrıca hocaların hem Vakıf hem Devlet Üniversitelerinde yetersiz kalmasına ve Eğitim kalitesinin düşmesine neden oluyor. Vakıf Üniversitelerinin %90'ı kadro için çalışmıyor, asıl Hukuk Fakültelerinden yani Devlet Üniversitelerinden öğretim üyesi transferini tercih edip kolaya kaçıyorlar. Bu da uzun vadede eğitimi aksatıyor. Gittikleri fakültelerde de basit sınav sorularıyla geçiştiriyorlar. Muhakkak ki istisnai olarak bazı Vakıf Üniversiteleri de eğitimin hakkını verebilir ancak benim kastettiklerim, son dönemde gerekli olmadığı halde aşırı artış gösterenler... Asıl eleştirdiğim de bu üniversiteler arttıkça üniversitelerin her birinin eğitim seviyesi de düşmekte olduğu. Çünkü ne kadar öğretim üyesi eksiği olursa o kadar az çalışma yapılır, öğrenciler faydalanabilir. Zaten yeterli öğretim üyesi olmayan bir alana bu kadar çok niteliksiz üniversitenin açılmasını mantıksız buluyorum. Alanımıza faydas olmadığı gibi eğitimi de baltalıyor.