Mesajı Okuyun
Old 13-08-2009, 17:18   #3
Av. Taner BAŞ

Site üzerinde bu fikri bu gün başka bir soru üzerine daha paylaştım ancak;

Bilgisayar kayıtları üzerindeki incelemerle ilgili olarak Serhat Koç adlı meslektaşımızın bir internet sitesinde (bilişim hukuk) yayınlamış olduğu makalesinden küçük bir alıntı yapmak istedim.

Av. Serhat Koç

Son dönemde hukuk davalarında ve özellikle de boşanma davalarında, hukuka aykırı şekillerle elde edilmiş delillerin mahkemelere sunulmasında veya hukuka aykırı delillerin mahkemelerce toplanması taleplerinde bir artış söz konusu. Bu nedenle; hak arama hürriyeti ile diğer temel haklar arasında ortaya çıkan bir çatışmadan bahsedebiliriz.
......

Taraflardan birinin talebi ile karşı tarafın telefonu, bilgisayarı üzerinde inceleme yapılarak kayıtlı, alınan, gönderilen mesajlarının tespitinin yapılması şeklindeki bir inceleme kişinin hem özel hayatına müdahale olacağı hem de özel hayatına müdahale olacağından reddedilmelidir. Ancak, haberleşme hürriyeti temel haklardan biri olmakla birlikte karşı tarafın rızası halinde iletişimin tespiti yapılıp delil olarak değerlendirilebilir, bu şartta bu haktan vazgeçilmiş olunur.

Makale uzun olup; ben sadece fikir vermesi açısında sonuç kısmından çok kısa bir kesit sunmayı uygun buldum.