Mesajı Okuyun
Old 31-05-2007, 21:43   #17
Av.Duygu Işık Behrem

Alıntı:
Yazan Av. Çetin
ayrıca şunu merak ediyorum itirazın kaldırılması veya itirazın iptali davaları ile alacak davaları arasında ne fark olduğunu bana açıklarsanız sevinirim...

Öncelikle İcra İflas Hukuku alanında bir kitap tavsiye etmek isterim Sevgili Çetin. Tüm meslektaşlarıma gözümü kırpmadan tavsiye edebileceğim bir kitaptır; anlatımı çok güzel ve yalındır. "Prof. Dr. Baki KURU-İcra ve İflas Hukuku El Kitabı"(kalınca bir kitap)

İtirazın iptali davası zaten bir alacak(eda)davasıdır; herhangi bir alacak davasından temelde farkı yoktur. Sadece şu var ki; icra takibine konu edilen ve borçlu tarafından itiraz edilen alacağın tahsili için açılacak dava İİK'da belirtilen 1 yıl içerisinde açılırsa bu durumda "itirazın iptali davası" adını alıyor. Herhangi bir icra takibine konu olmayan bir alacağa ilişkin olarak açılan alacak davasından farklı olarak da itirazın iptali davalarında "takibin devamı"nı sağlamanız ve "icra inkar tazminatı" talep edebilmeniz mümkün oluyor. Benim aklıma şimdilik genel olarak gelenler bunlar.

"İtirazın kaldırılması" ise esasen bir dava değil. Takip borçlusunun borçlu olup olmadığının tespitini ve ilamsız icra takibine devam edilmesini sağlayan bir yoldur. İtirazın kaldırılmasında mahkemece yapılacak inceleme, itirazın iptali davalarındakine göre çok daha sınırlıdır. Bu nedenle itirazın kaldırılması prosedüründe, alacağınızı İİK m.68'de belirtilen belgelerden biri ile ispatlamak zorundasınızdır.(Tanık ve yemin delillerİne başvuramazsınız)
Sevgiler,