Mesajı Okuyun
Old 24-03-2010, 12:22   #19
avseher

Mustafa Bey in yaşadığı olayın aynısı bir tanıdığımın başına geldi. Borçlu benden rica edip alacaklı şirketin avukatını aramamı istedi. Zira meslektaş evlerini arayıp hesap nosu ve borç dökümü bildirmiş.Bende meslektaşın büroyu arayıp borç dökümü istedim. Ardından dosya nosunu sorunca dosyaların bugün istanbul adliyesinde olduğunu , esas nolarının akşama geleceğini, yarın beni arayacaklarını söylediler. Ve bir iki gün önce alacaklı firmanın hesap nosuna borç asıl miktarını borçlu yatırmıştı. Tarihi bildirdim şu tarihte yattı diye meslektaşımız o tarihten önceki bir tarihi söyledi ve ekledi , pardon 5 gün önce açılmış ben bulamaıdm noyu size dönerim dedi. Tabi bu kadar çelişkide, bir meslektaşın yalanını gözüme soka soka söylemesi hiçte hoşuma gitmedi. Ertesi gün takibin açılmadığını anladığım halde tekrar aradım esas nosu istedim. Yine şu an göremiyoruz biz size döneriz dediler. Aynı gün tekrar borçluyu arayıp dosyanız var diyerek avukatlık ücreti, harç masrafı, faiz istemişler. Ve bana meslektaş tamam madem meslektaşız sizin hatırınıza faizi almayalım avukatlık ücretini bugün yatırsınlar uzlaşalım diye lütufta bulundu. Aradan 10 gün sonra eve tebliğ geliyor ve dosya açılma tarihi telefonlardan sonraki tarih. Avukat ilk etapta karşıdaki meslektaşına saygı duymalıdır diye düşünüyorum. Böyle bir saygı dışı davranışı bir meslektaştan görmeyi asla beklemzdim. 10 yıllık meslek hayatımdada hiç rast gelmedim. Tekrar arayıpta neden diye sormayıda düşünmedim zira seviyesini belirtmiştir zaten başta.

Avukat senet geldiğinde takibe geçmeli, işlemini yapmalı ücreti vekaletini almalı haketmelidir. Müvekkil harç masrafını vermiyorsada kusura bakmasın telefonlarla, ricalarla yada korkutmalarla getirin parayı demelerle yapılacak bir meslek dalı değildir. Avukat tefeci yada mafya değildir. Hukuki gereklilik neyse onu yapmalıdır.

Sayın Mustafa hakkını aramaya devam etmelidir diye düşünüyorum...