Mesajı Okuyun
Old 20-05-2007, 10:32   #3
aslıhankart

Sayın gülan,
Size gerçekten yürekten katılıyorum.Buradaki insanların da bir şeyler yapmaya çalıştıklarının farkındayım ve bundan da çok mutluyum.Ben de sizin söylediklerinizi anlatmaya çalışmıştım.Elbette biz de suçluyuz.Yıllardır "töre işte"deyip kestirip attığımız,düzeltmeye çalışmadığımız,katledilen insanlara bir anlamda seyirci kaldığımız için elbette biz de suçluyuz.İnsanların bu noktaya geldiklerini görememişiz.Belki de görmek istememişiz.Veya gösterilmek istenmemiş.Buna göz yuman yöneticilerle,bize yıllardır gösterilen güzel manken kızlar-yakışıklı manken erkekler,müthiş,gözalıcı bir şatafat ile izlettirilen töre dizileri ve daha birçok unsurla...
Sizin de söylediğiniz gibi " unutmuşuz" ve "feodal bir düzene"teslim etmişiz.Ben de "yasalar ne zaman gidecek" derken bunu kastetmiştim.Hatta yazının ortalarında;
"""(...)Kaymakamlar, "Durum çok hassas, her an her şey olabilir, silahlar patlayabilir, biz bunu engellemeye çalışıyoruz, haber yapmasanız" diyebiliyorlar. Nasıl engelleyeceksiniz, diye sorduğumuzda, "Heyetler gidiyor, barıştırmak için" cevabı verebiliyorlar.(...)"""

"""(...)devletin temsilcisinin ağzından da çıkabiliyor: "E çocukla kızı evlendirirler. Hem çocuk diyor ki, biz zaten çıkıyorduk!" Peki kız öyle diyor mu? Bilmiyor. Kıza sorulup sorulmadığı bile meçhul. Şöyle devam edebiliyor: "Bir kere kız 12 değil 13 yaşında. Hem buralarda geç yazılıyorlar, daha da büyüktür." Bir ileri gelen ona destek çıkabiliyor: "Şimdi buralarda erkeklerle kızların nerede tanıştığı bellidir, nereye gidecek, su almaya gidecek de çocuğu görecek..." Biraz daha konuşurlarsa, kızı suçlu çıkaracaklar neredeyse!"""
dendiğine dair bilgiler verilmiş.Yani,devletin temsilcim(!) diyerek gönderdikleri bile kanunları uygulamaktan kaçınıyor,bir nevi o feodal düzenin kurallarına teslim oluyor.Bana göre devleti temsil edenin,yani dolaylı olarak devletin,bunu söylemeye hakkı yoktur.İşte bu yüzden kanunları ve onları uygulayabilecek doğru kişileri göndermek gerekir.
Sonuç olarak;sizin söylediklerinize de katılıyorum.Bu iş sadece insanları suçlayıp,bunun üstüne yatmakla olmaz...