Mesajı Okuyun
Old 18-07-2009, 01:26   #53
Peregrinus

İsimlerle verilen cevaplara anlam veremediğim gibi ve bu yola müracatı da düşünme tembelliği olarak görüyorum. Hukuku bilim olarak kabul eden bir beynin çok daha bilimsel bir yanıt vermesini beklerken, alıntı yaparak; anladığını değilde, okuduğunu yazan bir cevap gelmiş.

Kaldı ki argümantasyon da pek iç açıcı halde değil "hukuk bilimdir çünkü" diye başlayan bir argüman göremiyorum. Hatta Kelsen'in 5. sıradaki cümlesi hukukun metodu olmayan bir alan olduğunu yani bilim dahi olmadığını söylüyor ve böyle bir bilimi oluşturma gayetinden bahsediyor.
Alıntı:
"Kelsen bir hukuk bilimi oluşturarak, bu bilime bir
de metot kazandırmak istemiştir"

Hukukun bir disiplin olup olmadığını hiç tartışmadım çünkü bunun açık olduğunu düşünüyordum ancak size yansıtamamışım herhalde yukarıda da belirttiğim gibi yol bisikletçiliği disiplindir ve bu manada hukuk ta -söylemeye bile gerek yok ama- disiplindir.

Hukuk bilim değildir çünkü birçok hukukçu bu biçimde düşünür, "Kemal Hoca der ki", "Savigny der ki"... ile başlayan cümlelerin gerisinde gelen şeylerin hiçbir kanıtlanabilirliği olmadığı gibi muhakkak muhalifleri de vardır. İşte tam da bu nedenle hukuk bilim olamaz. Aynı olayda, aynı hukuk düzeni içinde verilen kararların muhalifi olması ve mantıklı argümanlarla iki kararında savunulabilmesi hukukun bilim niteliğini ortadan kaldırır (doğruluğu ispat edilmiş yani daha doğrusu olmayacak bir karar varsa lütfen alıntı yapınız). Evet bir çok hukuk kadiesi vardır ancak hepsini birçok istisnası olduğu gibi yeni istisnalara da gebedir ve bu gebelik giderilemez türdendir. Bilim dediğimiz şey çelişki barındırmaz eğer bir teori diğeriyle çelişirse birinin doğruluğu ispat edilip diğeri tasfiye edilir. Hukuk teorisinde sınırları belirlenerek ispat edilmiş bir şey var mıdır? Tüm bu açıklamalar hukukun bilim sınırlarında çıkmasına neden olur eğer hala hukukun bilim olduğu kanaatindeyseniz sizi hukuku bilim olarak kabul eden hocalarınızın dayanak noktasını göstermeye davet ediyorum. Umuyorum bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma durumunda değilsinizdir.

Buna ek olarak tepeden bakma metodunu kullanmanızı yadırgamadığımı belirtmek isterim. Bununla birlikte fakülteyi nasıl bitireceğime izniniz olursa kendim karar vermek isterim.

THS nin yeşilleri kimlerdir bilmiyorum ancak görüşlerim bunlar ve düşüncelerime yakın fikirleri olan kimselerin bulunmasından mutluluk duydum.

THS nin yeşillerine ve diğer renklerine saygılarımla...