Mesajı Okuyun
Old 16-07-2009, 10:11   #51
Peregrinus

Sayın Gemici

Yazdıklarım kendi kanaatlerimdir. Bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum örneğin Habermas ın iletişim teorisinin bilmi kültür olarak tanımlaması ile çelişkisinin benim için herhangi bir ehemmiyeti doğal olarak yoktur birine katılıp ötekine katılmamam bir çelişki doğurmaz. Bundan sonra yazacaklarımda bu şekilde düşünülürse daha yararlı olabilir, konuyu sadece kendi kanaatlerim çerçevesinde değerlendiriyorum.

Sayın Gemici bilim dalı oldukları tartışmasız olan alanları ele alarak düşünürsek bunların tamamında doğru ve yanlışlar ortaya koyabiliriz, buna karşılık insanların menfaatlerini dengelemek konusunda doğru ve yanlış gibi kavramlarla düşünmek olanaksızdır birden çok doğru bulunabilir, örneğin "TCK nın ... sayılı yasası derki a suçunu işleyen kişiye 10 yıl hapis cezası verilir", kişinin ne kadar sürede ıslah olabileceği yada ne kadar ceza görmesinin adil olacağı tamamen vicdani ve subjektif ölçülere dayanır ki bu hapis cezası şeklinde olabileceği gibi başka metodlarla da olabilir, buna benzer sayısız örnek türetmek mümkündür. Bu yönüyle içerdiği bilgilerin çelişikliği ve mutlak kuralların ortaya konulamaması hukukun bilim olmasına engeldir. Ancak hukuka yol gösteren hukuk felsefesi gibi alanların hukuktan daha bilimsel nitelik taşıdığının kabulü gerekir. Bu alandaki uluslararası farklılaşma bir ölçüde daha az olduğu gibi münferit olaylarla ilgilenmediğinden dolayı daha objektif dallardır.

Disiplin kavramına dönersek "Öğretim konusu olan veya olabilecek bilgilerin bütünü, bilim dalı." kısmını eklemişsiniz, öğretime konu olabilmek bilim demek olmadığı gibi sonda kullanılan bilim dalıyla kanaatimce teknik anlamda bilim kastedilmemiş, baştaki açıklamayı destekleme maksadıyla öğrenim alanı kastedilmiştir. Bu manada (TDK BTS 3 anlam) yol bisikletçiliği de bir disiplindir ancak bilim değildir bunun gibi alp disiplini de adı üzerinde disiplindir ancak yine bilim değildir. Disiplin kelimesi bilimden çok daha geniş bir anlamı kapsayan bir sözcük olduğundan bilimle eş anlamda kullanılmaz. TDK nın sözlüğünü tek ve mutlak geçerli kaynak kabul etmenizin benim için herhangi bir mahsuru yok, ancak bu fikrinizin isabetli olmadığını düşünüyorum.

Sorduklarınızı cevaplamaya çalışmam gerekirse, kültür olan bilim olamaz mı sorusunu yararsız bulmakla beraber kültür olan bilimsel ya da bilme uygun olbilir diyebilirim, bilim insanın zorunlu olarak nesnel anlamda doğaya uyum sağlama çabası olduğundan ve kültür ise bu çaba içindeki teammülleri içerdiğinden kesiştikleri noktalar muhakkak olacaktır, örneğin kurban kesmek dini bir görevdir ve dolayısı ile kültürel bir faaliyettir, ancak hayvan etindeki proteinlere vucudun gereksinmesi olduğundan bilime de uygundur, ancak bu bilim midir dersek hayır değildir.
Diğer sorular için sözcüklerin manaları doğrultusunda bir izahat yaparsak. Bilim kültürüde muhakkak vardır, bir bilim adamının bir başkasının çalışmasını çalmaması veya çalmasının ayıp karşılanması bilim kültürüne örnek olabilir veya yardımlaşmaları sırasında uyguladıkları teammüller varsa bunlarda bilim kültürü içinde değerlendirilebilir.
Kültür bilimine gelirsek bir bölgede yerleşmiş kültürün saptanması ve bunun detayları ile oluşabilecek bir daldır.

Kültür nedir sorusunun tanımını yapmaya kalkacak kadar cesur olmamakla beraber benim bu kavramdan anladığım bir alanda uygulanan teammüller bütünüdür. Reçel yapmakta kültürdür, dövme yaptırmakta.

İyi günler...