Mesajı Okuyun
Old 30-07-2008, 21:54   #27
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan AV.ERKUT
Sayın Koray ve Sayın Saim;
Menfi tespit davasını borçlunun açabileceğini tabii ki biliyorum.Benim kastettiğim şu;İcra mahkemesi sonuçta beni 140 YTL avukatlık ücreti ödemeye mahkum etti.Ben de burada borçlu olduğum için menfi tespit davası açmayı düşündüm.Zaten görüştüğüm hakimler de açabilirsin ancak böyle bir dava daha önce olmadı, dediler.Bu menfi tespit davası ile borçlu olduğum, ileride hakkımda icra takibi yapılabilme ihtimalinin yüksek olması nedeniyle ve takip konusu ilamın kesinleşmeden takibe koyulabilecek bir ilam olduğunu, icra mahkemesinin kararının yanlış olması nedeniyle avukatlık ücretini ödememem gerektiğini hüküm altına aldırmak için açmayı düşünmüştüm.Bir de bu konuya bu açıdan bakınız.Siz ne dersiniz?

Sayın Av.Erkut,
Bilindiği üzere Menfi Tespit davası, icra takibi öncesinde veyahut icra takibinden sonra devam ederken açılabilir ve bu davada, borcun doğmadığı veyahut doğmuş olsa bile sona erdiğini ispatlamak gerekecektir.

Bu anlamda, siz mahkemenin hükmettiği vekalet ücretinin doğmadığını veyahut doğmuş olsa bile sona erdiğni ispatlarken sıkıntı yaşayacaksınız. Bu nedenle, sonuç almanızın çok zor olduğu düşüncesindeyim. Olumlu sonuç çıkması, sanıyorum bir ilkin yaşanmasına neden olur.