Mesajı Okuyun
Old 30-04-2008, 08:25   #1
SUCCEED

Varsayılan Garantİ Tutari Ödenen Çekİn İcra Takİbİne Konulmasi

Müvekkilim tarafından bankaya ibraz edilerek garanti tutarı alınmış çek hakkında icra takibi yaptık ancak asıl meblağ üzerinden müvekkilimin aldığı garanti tutarını düşmedik borçlu ödemek için tarafıma başvurduğunda müvekkil garanti tutarını almış olduğu için icrada işleyen faizi (icrada işleyen faiz garanti tutarı ile eşit) talep etmedi. Bu şekilde borç haricen anlaşma yoluyla kapatıldı ve ben de takipten feragat ettim. Ancak bir gün sonra borçlu beni arayarak çekin onaylı fotokopisini bankaya ibraz ettiğini bankanın ise ödemiş olduğu garanti tutarının verilmesi şartıyla çekleri verebileceğini söylediğini beyan ederek garanti tutarını müvekkilimin iade etmesini istediklerini aksi halde müvekkilime ve bana dava açacaklarını beyan ettiler. Ödeme karşılıklı güven çerçevesi altında yapıldığı için ne kadar ödediklerini gösterir imzalı bir makbuz vermedik. Sadece icra dosyasında haricen ödeme sebebiyle feragat talebimizi içerir bir dilekçemiz var. Kendilerini çok ince hesap yapmaya kalkarlarsa bizim pek çok alacağımızdan( ihtiyati haciz için yapılan masraf ve avukatlık ücreti, haciz ve müzekkere masrafları) feragat ettiğimizi, kendilerinin bize fazla ödemedikleri bilakis tam hesap çıkarılırsa bize borçlu çıkacaklarını izah etmeye çalıştım. Ancak çok kaba bir tavır ve hakarete maruz kaldım.Benim fikrimce bu durumda yapabilecekleri bir şey yok, acaba siz ne düşünüyorsunuz?
Bazen eskilerin icra işinde acımasız olacaksın sözüne katılıyorum.