Mesajı Okuyun
Old 25-10-2008, 21:52   #1
seraa

Varsayılan Kadastro Tespİtİ Sonucu İdarİ Sinirlar DeĞİŞtİrİlebİlİr Mİ?

İlk olarak herkese kolay gelsin.Bi sorun ile karşılaştım ve bu konuda baktığım kitaplarda birşey bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.Cevaplar için şimdiden teşekkürler...

1992 yılında iki farklı ilçeye bağlı ve birbirine sınırı olan köylerden birinde kadastro işlemlerine başlanıyor.Bu köyde kadastro yapıldığı zaman diğer köyün sınırı yaklaşık 9 km kadar ihlal ediliyor.Bu kadastro tespiti yapılırken sınırı ihlal edilen köyden kimse kadastro tespitine katılmamış.Daha sonra köyün muhtarı bu tespite itiraz ediyor ama takip etmediği için köylülerin bu itirazın nasıl sonuçlandığı hakkında bir bilgisi yok.Sorum şu artık kadastro ya itiraz edemiyorum çünkü 10 yıllık hakdüşürücü süre bitmiş durumda.Ancak burada kadastro sonucu oluşmuş bir idari sınır değişikliği var.Yani bir köyün sınırı diğer köy aleyhine değiştirilmiş.Bunun düzeltilmesi ve 1992 yılından önceki köy sınırının geçerli olması için ne yapabilirim?Bildiğim kadarıyla kadastro işlemleri ile idari sınırlar değiştirilemiyor.Burada sınırı kadastro ile genişletilen köyün bağlı olduğu ilçenin kaymakamlığına müdahalenin meni davası açmam etkili olur mu?
Yol gösterirseniz sevinirim...
Herkese iyi çalışmalar.