Mesajı Okuyun
Old 01-05-2008, 20:41   #6
Av. Tuncer ÖZYAVUZ

Varsayılan teşekürler...

Katkıda bulunan arkadaşlara teşekür ediyorum.

Yalnız, icra hakimlerinin ve Yargıtay'ın tarafların iradesine bu kadar müdahale etmesi ne kadar doğru acaba.

Özellikle bazı Yargıtay kararlarında işin iyice zora sokulduğu kanaatindeyim. Örneğin, taahhüt edilen kısmın alacaktan az olması durumunda da ceza verilmemesi, alacaklının bakiye kısımdan açıkça feragat etmesi gerektiği anlayışı kabul edilemez.

tarafların ortak imzaladıkları bir taahhüt metninde, tarafların iradesini sakatlayan bir unsur olmadıkça taahhüdün iptal edilmesi, alacaklılara zarar vermekten başka bir işe yaramamaktadır.

Ben Ağır Cezaya yaptığım bir itirazda, "icra mahkemesinin icra müdürlüğüne tezkere yazarak, taahhüt tarihinde kapak hesabı çıkartılmasını istemeli, eğer bu kapak hesabı taahhüt edilen rakamdan fazla değilse taahhüdün geçerli olması gerektiğini, çünkü bir icra dosyasındaki tüm borç kalemlerinin vekalet ücreti, faiz, tahsil harcı, başvuru harcı borçlu tarafından ödeneceğine göre, bunların ayrı ayrı gösterilmesinde borçlunun bir hukuki menfaati bulunmadığını" iddia ederek icra mahkemesi kararının kaldırılmasını istedim. sonuçtan sizleri de bilgilendiririm.

iyi çalışmalar