Mesajı Okuyun
Old 28-01-2011, 12:52   #4
Avukaat

Sayın Meslektaşım,
mriası reddeden mirasçı, mirasbırakandan daha önce ölmüş gibi kabul edilir. MK. m.611/I; EskiMK. m.551/I. bu suretle murisin çocuğu ölmüş olarak değerlendirileceğinden tereke murisin torununa kalır. kök içerisinde halefiyet ilkesi gereğince Sulh Hukuk Mahkemesinin uygulamasında bir yanlışlık göremiyorum.

Anladığım kadarı ile tereke borca batık bir haldedir. Sizin olayınızda MK m.608/III uygulama yeri bulacaktır. Buna göre;

Öncelikli sahibi başka bir mirasçının mirası reddetmesi yüzünden mirasçı sıfatını kazanmış yeni mirasçılar da reddi öğrenmelerinden itibaren en geç üç ay içerisinde ret hakkını kullanmalılardır.

üç aylık sürenin hak düşürücü nitelik taşıyıp taşımadığı konusunda öğretide fikir birliği yoktur. ancak sulh hakimi, önemli sebeplerin bulunması halinde kanuni ve atanmış mirasçılara tanınmış olan üç aylık red süresini uzatabilir veya yeni bir süre tanıyabilir MK. m.615. Böyle bir süre yoksa üç aylık sürenin geçirilmesi kazanmayı kesinleştirir.

Sizin olayınızda mirasın kendisine kalacağını tebellüğ ettiğiniz tarihte öğrenmiş olacağınız düşünülmelidir. üç aylık süreniz de bu tarihten başlayacağınızı düşünürsek, kanaatimce duruşmayı beklemeden asıl dosyaya mirası red ettiğinizi belirtin...

saygılarımla...

bu arada sayın admin, profilimde stajyer avukat olarak gözükmekteyim, ruhsatımı alalı uzun zaman oluyor. değiştirmeye çalıştım ama beceremedim. yol gösterirmisiniz? saygılarımla...