Mesajı Okuyun
Old 12-09-2007, 14:43   #1
avmurat

Varsayılan ssk-gün sayısının emekli maaşına etkisi

Biraz spesifik bir konu olacak sanırım ama fikri olan arkadaşlar fikirlerini paylaşırsa sevinirim.Konu şu:Müvekkilim, isteğe bağlı (İ.B.)sigorta primleri ödemekteyken bir işyerinde çok kısa bir süre çalışıyor.Ancak İ.B. primlerini ödemeye devam ediyor.Çalışmasını tespit eden SSK ikisi bir arada olmaz, çalışmaya başladığın anda İ.B.sigortan sona erdi.Sen sonradan ödediğin şu primlerini de al diyor ve müvekkile ödemede bulunuyor.Biz bunun yasal olmadığını, sadece çakışan günlerin iptal edilmesi gerektiğini ileri sürerek İ.B.sigortalılığın tespiti için dava açtık.Bilirkişi raporuna göre mahkeme ara kararı ile "İptal edilen döneme ait primleri gecikme zammı ile birlikte ödeyin" şeklinde karar verdi.Yani bu rakamı ödersek davayı kabul edecek.Ancak kuruma hesaplattık, olay da eski tarihli olması nedeniyle 6-7.000 YTL tutar diyorlar.(Gerçi bana göre gecikme zammı değil olsa olsa yasal faiz ödememiz gerekir ancak bu artık temyiz konusu olacak) Bizim davayı kazanma ön koşulumuz bu parayı yatırmaya bağlı.Problem de şurada ortaya çıkıyor.Müvekkilim zaten bu günler sayılsa da sayılmasa da Ekim 2007'de 3600 günle emekliliğe hak kazanıyor.Bizim açımızdan tek fark daha fazla günle emekli olmak olacak ancak bu durumda da öğrenebildiğim kadarıyla emekli maaşı değişmez diyorlar.Ben de tereddütte kaldım.Tespit edilecek gün sayısı 1152 olup bu durumda emekli maaşında bir farklılık olup olmayacağı yani bizim bu 6-7.000 YTL'yi yatırmamızın mantıklı olup olmayacağı konusunda fikri olan arkadaşların görüşüne ihtiyacım var.Saygılarımla.