Mesajı Okuyun
Old 16-05-2010, 11:51   #1
murtaza orhun

Varsayılan trafik iş kazası

öncelikle aydınlatıcı için sizlere sonsuz teşekkürler. Vermiş olduğunuz doğru bilgiler
doğrultusunda "bilinçsiz" vatandaşlarımıza yol göstermeniz güzel bir olgu. iyi ki varsınız
Bunlardan bir tanesi de benim belki de böyle bir şeyin başımıza gelmesini bekleyecekmişiz..

24.07.2008 tarihinde yardımcım ve şoförümle birlikte trafik iş kazası yaptım. (iş göremezlik rapor parası alıyorum)
müfettişlerin tutmuş olduğu rapor (ben raporu görmedim) sanırım trafik iş kazası olarak belirlendi.
22 aydır tedavim ve raporum devam ediyor. Vücudumda bir çok kırıklar mevcut sol kalçam, sol kolum (his kaybı var), kaburgalarım
kaynamış sağ ayak kalça ve femur boyun kırığı, tibia kırığı kaynamamış, tek değnekle yürüyebiliyorum deynek olamadan adım atamıyorum
doktorlar 45 günlük rapor veriyorlar ve uzadıkça uzuyor....doktorlardan "malüllük azaltılabilir veya eksiltilebilir" yazısı almam gerekiyormuş.
İstememe rağmen doktorlar veremeyeceklerini SGK kurumunun istemesi (resmi olarak) sonucu verebileceklerini söylüyorlar. SGK ya defalarca
yazdığım dilekçe neticesinde raporum ve tedavim devam ettiğini söylüyorlar ve rapor bitmeden istemeyeceklerini söylüyorlar
fakat uzun zaman oldu neden istemiyorlar onuda bilmiş değilim..Adli tıpın vermiş olduğu "bedenden iş kayıp oranı %49.2"

1) Bu yazıyı almam için hangi kuruma ve nasıl müracat etmem gerekiyor ?
2) Raporlu olduğum primden sayılır mı ?
3) İşveren çıkış vermiyor tek taraflı iş akdimi fesh edersem haklarım kaybolur mu ?
4) İşverene Maddi manevi tazminat açma hakkım var mı ?
5) Üniversitelerde yapılan tedaviler geçerlimidir ? (Çukurova Ü.T.F)
6) İş akdimi fesh etmek için nasıl bir yol izlemem gerekir ?

şimdiden vermiş olduğunuz cevaplara sonsuz teşekkürler
iyi günler