Mesajı Okuyun
Old 13-12-2006, 17:06   #4
ilksan

Teşekkürler sayın simali2 ve sayın Engin Özoğul.
Yanlız cevabını alamadığım bir soru var hala kafamda ; sizin dediğiniz gibi ödemenin hangi kur üzerinde yapılacağı taraflar arasında kararlaştırılmamış ancak kesilen bir fatura söz konusu . Bu faturaya ve o faturadaki döviz kuruna hiç itibar etmeyecekmiyiz? Bu kur taraflar arasında zımni bir anlaşma şeklinde yorumlanamaz mı ? Eğer fatura kesilmemiş olsa idi size %100 katılırdım ama ödemeden önce kesilen bir fatura ve döviz kuru söz konusu. Ödeme tarihindeki kur faturadaki kurdan dah düşük olsa idi bu sefer karşı taraf fatura bedelini istemeyecek miydi??? Son olarak ödeme tarihindeki kuru esas alırsanız faturadaki miktardan yüksek olduğu için ( somut olayda 40.000 YTL civarı) fatura kesilmeksizin para tahsil edilmiş olunmuyor mu ve buda VUK 'a göre suç teşkil etmiyor mu? Kanımca bir başka kanunun suç kabul ettiği bir durumu bir diğer kanunda desteklememeli bu nedenle çok net olarak müvekkilin talebinin dayanaksız olduğunu iddia etemenin aceleci bir karar olduğunu düşünüyorum. saygılarımla.
Not: aklıma takılan bir soru var dedim ama epeyce soru varmış meğer aklımda )