Mesajı Okuyun
Old 30-03-2006, 14:15   #4
ebruturan77

Arkadaşlar başka bir hukuk sitesinde sorumla ilgili şöyle bir madde buldum;
Ama arkadaşımın yaşadığı olayı da anlattım size, ikilemde kaldım doğrusu

3. Yargıtay'a göre; işverenden kıdem tazminatı alabilmek için eşinden boşanarak daha sonra aynı kişiyle yeniden evlenerek, bu evlenme dolayısıyla işten ayrılarak kıdem tazminatı talep etmek bir hakkın kötüye kullanılması ve kanuna karşı hile sayılır ve bu durumda ödenen kıdem tazminatı geri istenilebilir (Y9HD 18/09/1989 -6776 / 67979, İş ve Hukuk Şubat 1990, 38, Y9HD 14/1 1987-11078/6 Çimento İşv. Mayıs 1987, YHGK 14/02/1990 Tühis Şubat 1999; 13-14 Y9HD 15/01/1990-7628/118 Tekstil İşv. Şubat 1991, 18) Bununla beraber Yargıtay'ın yukarıda belirtilen kararlarında belirtilen görüş her durumda geçerli bir ilke olarak kabul edilemez, her somut olayın özelliğine göre bir değerlendirme yapılmalıdır. Öte yandan, evlenme nedeniyle işten ayrılarak kıdem tazminatı alan kadın işçinin daha sonra tekrar işe girmesi halinde bir hakkın kötüye kullanılmasından söz edilemez. Bu nedenle, işverenin sözkonusu durumdaki kadın işçiye kıdem tazminatı ödemekle yükümlü olduğu gibi tazminatı ödemiş ise, iadesini de talep edemez. Nitekim Yargıtay Hukuk Genel kuruluda bir kararında bu doğrultuda bir sonuca varmıştır, Yargıtay Hukuk Genel Kuruluna göre, "...Kadın işçiye tanınan bu hak aile birliğini koruma amacıyla getirilmiş olup çalışma hayıtını evlilikle birlikte gereği gibi yürütemeyeceği düşüncesinde olan kadına yasa ile tanınmış bir olanaktır. Bir işyerinde çalışmakta iken evlenen bir kadın yasanın tanıdığı olanaktan yararlanarak kıdem tazminatını almak suretiyle ayrılmışsa daha sonraki dönemlerde çalışma hakkını kaybettiğinden söz edilemez. Diğer taraftan önceki işinden ayrılan kadın ayrılmasını hemen takiben çalışma hayatı ile evliliği öncekine göre daha kolaylıkla yürütebileceği yeni bir iş bularak çalışmasını da sürdürebilir." (YHGK, 27/04/1988-9-225) 369 Tühis, Ağustos 1988, 19/21)