Mesajı Okuyun
Old 21-04-2011, 01:39   #88
mustang

Varsayılan kaliteli kayıt konusunda

Merhaba arkadaşlar;

Kayıt konusunda ufak tavsiyelerde bulunmak isterim.

Ne şekilde kayıt alıyorsunuz? Bilgisayar? Cep telefonu? Ses kaydedicisi?

Seslendirme konusunda verdiğiniz emek büyük, bu seslendirmelerin daha kaliteli kaydedilmesiyle hem siz daha fazla motive olacaksınız hem de dinleyen arkadaşlar sizi daha net duyarak dinlerken konuya daha fazla konsantre olacaklar ….

Bilgisayarda kayıt yapıyorsanız Adobe Audition, veya Sony Sound Forge, gibi profesyonel programları tercih etmeye çalışın. Bu programların “Deneme Sürümleri ”ni ufak bi araştırmayla forumlardan bulabilirsiniz. Bilgisayarınızda kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Benim gibi bilgisayara üzerinden tek mikrofon kullanarak kayıt yapıyorsanız, ses dosyalarınızı açarken her zaman MONO olarak açınız. Stereo açarsam daha kaliteli kayıt olur yanılgısına düşmeyiniz, stereo kayıt için 2 ayrı mikrofon gerekir. Zira fazladan yer kaybı olur ki 2 mb nin üstündeki dosyalarda yükleme sorunu var. Megabayt sınırına takılmamak için kayıttan sonra dosyanızı kaydederken wmv olarak değil MP3 olarak kaydediniz. Ve kayıt sırasında 10-15 cm den fazla uzaklaşmayın mikrofondan. Ben 2 cm den fazla uzaklaşmıyorum. Daha canlı bir ses elde etmek için…

Seslendirme dosyalarını küçültmek için kullanılan yazılımlar maalesef kayıt kalitesinden taviz vermektedir. Dosyayı bu şekilde küçültmek yerine konuşma sırasındaki duraklamaları nefes almaları ve gereksiz boşlukları montajda temizlersek silersek hatta yetmediyse kullandıgımız ses kayıt programının menülerinden konuşma hızını arttırırsak daha verimli olabilir. % 3 lük bir hız artışi kafi gelecektir, hemde dosya boyutumuz azalacaktır. Hani şu “eğer 30 dakika içinde ararsanız bu güzel falancanın yanında bu harika filancaya hiçbir ücret ödemeden sahip olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken…” tarzındaki reklamlardaki gibi hızlı.

Evde çantasında duran ve sadece tatilden tatile kullandığınız kameranız mı var?
Eğer handcam türü, sony Panasonic, jvc vb el kameranız varsa, bunu usb kablosuyla bilgisayarınıza takarak bilgisayar mikrofonu olarak kullanabilirsiniz. Kasete kaydetmeden direkt bilgisayara. Stereo mikrofonuyla 20-25 cm kadar bir okuma mesafesinden oldukça tatmin edici sonuçlar verecektir. Tek yapmanız gereken CD den kameranın sürücüsünü yükleyip ses kartı ayarlarından “kamera mikrofonu” nu seçmek” hatta kameranın kulaklık girişine kulaklık takarak kayıt sırasında sesinizi mutlaka duyunuz.

Bunlar beni kesmedi ben daha iyi kayıt yapmak istiyorum, sesim de güzeldir şarkı da söyleyip kaydetsem oradan da parlar giderim diyorsanız çaresi var. Tavsiye edebileceğim bazı ekipmanlara ufak bütçelerle sahip olabilirsiniz. Merak eden arkadaşlar varsa ayrıntı verebilirim.