Mesajı Okuyun
Old 03-03-2007, 15:31   #14
dark

Alıntı:
Nihayetinde kasıt failin iç dünyasında gizlidir.Biz kastı ancak failin iç dünyasından dışa yansıyan hareketlerini gözönünde bulundurarak kastını tespit etmeye çalışıyoruz.Ayrıca şunu belirtmekte yarar var : Kesinlikle şu şu kriterler varsa yaralamadır ya da öldürmeye teşebbüstür diyemeyiz.Zira yargıtay kararları hukuk davalarında gördüğü emsal görevini tam anlamıyla ceza davalarında görmez.Somut olaya göre kendinizde birtakım farklı kriterleri ileri sürebilirsiniz.Nihayetinde karar verecek hakimdir ama gerek sanık müdafii gerek mağdur vekilinin savunmaları davanın gidişatını etkileyecektir.Son olarak Mağdurun aldığı yaranın ölüme sebebiyet verebilecek bir yara olup olmadığı adli tıp kurumuna da sorulabilir bu da maddi gerçeğin tespit edilmesinde destekleyici bir kanaat oluşturur.

Cesur_yürek'in yukarıdaki düşüncelerine katılıyorum...

Benim düşüncem (öncelikle belirtmek isterim hukuk öğrencisi değilim veya hukuk ile ilgili bir sektörde çalışmıyorum.)

Suçun işleniş biçiminde failin kastının belirlenmesinde aranılan kıstaslardan ;

1- Failin suçta kullandığı aracın öldürmeye elverişli olup olmadığı.(silah)
2-Failin mağdura yönelttiği darbe sayısı, yaşam fonksiyonlarını etkileyecek bölgelere isabet edip etmediği,(rastgele ateş ediliyor 1 tanesi mide diğeri bacağa isabet alıyor)
3-Failin saldırıya kendinden son vermiş olması,
Diğer unsurlar ise
1- Taraflar arası olay öncesine dayanan husumet..
2-Failin suç işledikten sonraki tavrı..
Şimdi olayda kişinin bir intikam duygusuyla hareket ettiği, mağdura da tehdit şeklinde sarfettiği sözler var
Alıntı:
"Kocanın günahlarını sen ödeyeceksin!"
..öncelikle belliki mağduru takip edip çıkısını beklemiş yani bir plan da söz konusu ..saldırının yakın mesafeden yapıldığı da açıktır..ayrıca failin ,mağdurun hamile olduğunu gördüğü ve cocuga da zarar geleceğini ön gördüğü de sabittir..

Bence olayda öldürme kastı söz konusudur..