Mesajı Okuyun
Old 20-06-2013, 20:58   #1
Konuk

Soru 'Anlaşmalı Boşanma, Evin paylaşımı, tescili'

Merhaba,
annem ile babam 33 yıllık evliler ve geçtiğimiz hafta anlaşmalı olarak aile mahkemesine başvuruda bulundular.
Babamın üzerine 2005 yılında ortaklaşa alınmış olan 1 ev bulunmakta.
kendisi ile yaptığımız görüşmede kendisine 20.000 Tl verdiğimiz takdirde tüm haklarından vazgeçeceğini ve evi kardeşimle benim üzerimize devredeceğini belirtmekte.Annem de işlemin bu şekilde sonuçlanmasını istemekte.
Öncelikle ;
- babam sözünde durursa evin devri için işlem yapılabilir mi?
- işlem yapılması durumunda babam sonradan ben vazgeçtim diyerek tekrar dava açıp hak iddia edebilir mi?

Belirtmiş olduğum ev banka kredisi ile alınmış olup evin taksitleri düzenli ödenmediğinden taksitlerin %60 ını ben annem ve kardeşim ödedik. hatta en son geçtiğimiz yıl evin kredi borçları ödenmediği için banka tarafından avukata devredildi ve mahkeme sürecine girmeden kardeşim başka bir kredi çekerek evin borcunu kapattı. ancak borcu kapatmak için çekilen kredi taksitleri hala devam etmekte.
borçların büyük çoğunluğunun tarafımızca ödenmiş olması ve hala ödeniyor olması mal paylaşımında eşler arasındaki %50 lik dengeyi değiştirir mi?

son olarak da boşanma ve bununla bağlantılı mal paylaşımı konusunda, biz çocuklar olarak yaptığımız ödemeler de dikkate alındığında hak iddia edebilir miyiz?

Ayrıca, babam aşırı alkol kullanmakta olup, sürekli olarak annemle sinkaflı ve ağır hakaretlerle konuşmakta. bu durum annemin maddi manevi tazminat alması için hak meydana getirir mi?
son olarak da babam evin devrini yapmazsa davanın süresi tahmini olarak ne olur?