Mesajı Okuyun
Old 29-06-2006, 15:34   #1
Av.Suat Ergin

Varsayılan hukukçunun dili nasıl olmalı?

Sayın Admin,

Eminim siz de farkındasınızdır, site katılımcılarının bazılarının dil problemi var gibi...Bazı kelimelerin yazılışında hata yapılmaktadır. Örneğin "şefkat" yerine "şevkat" yazılması gibi... Böyle bir sürü örnek verebilirim. Bu problemin birçok nedeni olabilir tabii ki... Eğitim sistemimiz, ders kitabı dışında kitap okumamamız vs.vs. Ancak sitede sanki yanlış(bu kelime de bazen yalnış olarak geçmektedir)kullanılan kelimelerin doğrusunu yazacak birilerinin, ya da bir forumun olması kırıcı mı olabilir acaba? Sehven yanlış yazılan kelimelerden söz etmiyorum. Veya iki şekilde yazılıp kabul görmüş kelimelerden de söz etmiyorum. Örneğin benim de tereddüt geçirdiğim "entelektüel" kelimesi "entellektüel" olarak da kabul görmektedir. Sanki bizim de bir Hakkı Devrim'imiz olsa iyi olacak gibi..

Öte yandan, soru sorarken net cümleler kurmayıp değişik yanıtlara neden olanları, sorunun tamamını okumadan kafasına göre yanıt verenleri(ya da anladığı şekilde yanıt verenleri) sanki koştururken yazmış gibi iki cümlelik soruda en az on tane imla hatası yapanları,özellikle yabancı kelimeleri gerçek anlamından farklı kullanmak gibi sorunları olanları, chat(çet midir doğrusu? ) yapar gibi "geliyom" "gidiyom" "bye" diyenleri düzeltme şansımız ise hiç olmayacak gibi...

Takdirinize ve kamuoyuna sunulur.

Saygılarımla