Mesajı Okuyun
Old 07-03-2011, 14:20   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ecesaka
Kat Mülkiyeti Kanunu 20. maddede "Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık "yüzde beş" hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür." denilmektedir.

Burada kanundan kaynaklanan bir yükümlülük söz konusu olduğundan kat maliklerine bunun bildirilmesinin gerektiğini düşünmüyorum. Diğer durumda kat malikleri tarafından kararlaştırılan bir faiz uygulaması mevcut olduğundan, bunun ilgili kat malikine bildirilmiş olması gerekir. Çünkü kat maliki buna karşı itiraz hakkını kullanabilmektedir. Ancak Kat Mülkiyeti Kanunu'nda bildirilen %5 gecikme tazminatı için herhangi bir itiraz hakkı bulunmamaktadır.

?

Kat malikinin gecikme tazminatından sorumlu olabilmesi ya da sorumluluğun başlangıç tarihinin belirlenmesi için kendisi genel kurula katılmış veya işletme projesinin kendisine tebliğ veya KMK kararının kendisini tebliğ edilmiş olması veya bir şekilde kararı öğrenmiş olması gerekir. Ki temerrüde düşmüş olsun. Bu yönde Yargıtay kararları mevcut olup, bizzat da tecrübe ettik.Örneğin kendisi zaten denetçi olan bir kat malikine tebligatın gerekmediğini savunduk ve dava lehe bitti.

Alıntı:
Konuya ilişkin aklıma bir başka soru takıldı... Kat Maliki Kurulunca gecikme tazminatının yanı sıra gecikme faizi istenmesi yahut gecikme tazminatı oranının yükseltilmesi mümkün müdür

Gecikme tazminatının yanısıra temerrüd faizi de istenebilir. Ancak yasal sınırın(aylık %5) üstünde istenebilmesi için oybirliği şarttır. Karara veya kararın olduğu toplantıya katılmayan kat malikini bağlamaz.

EKLENEN NOT: Mesaj yazıldıktan sonra Sayın Güntay'ın mesajını ve Yargıtay kararını gördüm. Tabii ki her ikisine de katılıyorum.