Mesajı Okuyun
Old 14-08-2010, 17:28   #7
muzafferdeligoz

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nun yukarıya aldığım içtihadında da anlaşılacağı üzere;

1-"Kat mülkiyetli yapının yönetiminin; sözleşme hükmünde olan yönetim planı gereğince yapılacağı, çıkan anlaşmazlıklarda hüküm bulunduğu takdirde Yönetim Planında yeralan hükümlerin, aksi takdirde Kat Mülkiyeti Kanunu ve genel hükümlerin uygulanacağı anlaşılmaktadır."
2-"Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 24.maddesinin 2. fıkrasında, kütükte mesken olarak gösterilen bağımsız bölümde kat malikleri kurulunun oybirliğiyle vereceği kararla açılabilecek olan yerler sayılmış olup; Büronun 2.fıkrada sayılan işyeri kapsamına girmediği ve kat maliklerinden izin alınmadan meskenin büro olarak kullanılabileceği,"
3-Mesken niteliğindeki bağımsız bölümün büro olarak kullanımını yasaklayıcı bir hükmün (mesela, mesken dışında hiçbir suretle kullanılamayacağı veya büro olarak kullanılamayacağı gibi) Yönetim Planında bulunması halinde, meskenin avukatlık Bürosu olarak kullanımı için Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 24.maddesine dayanılarak kat maliklerinden izin alınması gerektiği,
4-Yukarıdaki Yargıtay Genel Kurul kararında da açıklandığı üzere; Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 28.maddesine göre uyuşmazlığın çözümünde öncelikle yönetim planında mevcut hükmün uygulanması öngörülmüştür. Bu durumda K.M.K.’nun 24/2 fıkrasından önce, yönetim planı hükümlerinin uygulanması gerekir. Yönetim Planında "mesken nitelikli bağımsız bölümün tapuda niteliğine uygun olmayan şekilde kullanılması açıkça yasaklanmış" ise, meskenin büro olarak kullanılması konusunda kat malikleri kurulunun oybirliği ile aldığı bir kararın bulunması gerekir.
5-Bu konuda www.muzafferdeligoz.com.tr sitemizde diğer Yargıtay Kararları görülebilir.

Saygılar