Mesajı Okuyun
Old 18-12-2008, 00:59   #152
persona

sayın Ege, sizin son postalarınızı okurken, bu forumun bir başına gideyim dedim bu forumun asıl konusu neydi diye, ( bu forumda bayağı eski oldu galiba) konu aslında mobesa denen kamera sisteminin bizi Orwellian tarzda bir yaşama doğru sürükleyip sürüklemediğiydi. Yani polisin diktiği bu kameralar özel hayatımızı yok ediyor mu etmiyor mu? demokratıik olduğunu iddia eden bir rejim bizi 24 saat gözetleme hakkına sahip mi?

bana göre bu sorunun yanıtı çok açık , koca bir EVET , çünkü artık öyle bir çağda yaşıyoruz ki aslında özel hayatımızın gizliliği falan kalmamış durumda, bütün bu konu üstüne yazılan şeylere bakmayın , 21. yüzyılda özel hayat diye birşey yok. Buna alışalım artık

Bugün kullandığınız bilgisayardan , ziyaret ettiğiniz sitelere, alışveriş için kullandığınız kredi kartından ,alışveriş için gittiğiniz dükkana, bilet almak için gittiğiniz havayolu şirketinden ,gittiğiniz yerdeki havalimanına, kullandığınız cep telefonundan , çocuğunuzla oynadığınız oyun konsülüne kadar bizi çevreleyen herşey aslında bizim eskiden özel hayat diye tanımladığımız kavrama tecavüz eden sizinle ilgili çok özel bilgileri sizin rızanızla ya da rızanız dışında depolayan unsurlar aslında ve bunun sınırları her geçen gün ilerlemekte. Şimdi siz özel hayatınıza tecavüz ediyor diye bu saydığım şeylerden hangisinden vazgeçebilirsiniz ? Artık kaçmakta olanaksız zaten .

Dolayısıyla böyle bir yüzyıl tanımı yaptığımızda kötü niyetli kişileri yakalamak amaçlı olduğu düşünülen kamera sisteminin zaten gerçek anlamda sahip olamadığınız özel hayatınızı kısıtlıyor diye etkisiz hale getirmeye çalışmak bana pek mantıklı gelmiyor. Artık teknolojik gelişmeler o kadar arttı ki eski hukuksal kavramlara sıkı sıkıya bağlı kalmak pek sorunlarımızı çözmüyor,özel hayat gibi kavramların yeniden tanımlanması gerekiyor gibi...

Sizin attığınız son postadaki , yazdığınız herşeye sonuna kadar katılıyorum... sanırım forum sizin işaret ettiğiniz noktalara doğru doğal bir evrim geçirmiş bulunuyor...

bu noktada sanırım tartışmamız gereken şu olmalı...

Bize ait bilgileri toplayıp bunları depolayabilen bir Polis teşkilatı nasıl yapılandırımalı ki bu bilgileri bize karşı haksız şekilde kullanamasın ve devamlı hukuk içinde kalmak zorunda olduğunu hissetsin ?

saygılar